Kuchnia z kamienia

Kamienie Naturalne w Twojej przestrzeni

Zachęcamy do poznania przykładowych realizacji z zastosowaniem kamieni naturalnych od RR Granity. Wszystkie zostały stworzone przez niezależnych wykonawców. Warto sprawdzić, jak oryginalnie prezentuje się nasz konglomerat kwarcowy Bianchissimo jako blat kuchenny o jednolitej, minimalistycznej strukturze albo płyta marmurowa Crema Marfil na ścianach w stylowej łazience. Mamy nadzieję, że przedstawione realizacje będą stanowić doskonałą inspirację dla wszystkich inwestorów, dla których liczą się światowe trendy w zakresie aranżacji wnętrz, ale również doskonała jakość wykorzystanych materiałów. Przyznajemy, że nasze kamienie naturalne niejednokrotnie znajdują naprawdę nietuzinkowe zastosowanie. Przez jednych traktowane są jako podstawowy element uniwersalnego, wręcz klasycznego wystroju, dla innych tworzą piękne dekoracje. Różnorodny wybór marmurów, granitów czy trawertynów z różnych stron świata pozwala tworzyć wnętrza według najbardziej oryginalnych projektów.

Minimalizm i estetyka są kwintesencją nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych. Kamień w kuchni to materiał, który doskonale sprawdza się jako subtelne, a jednocześnie bardzo eleganckie dopełnienie wnętrza uważanego za serce całego domu. Wystarczy spojrzeć na jego szlachetną powierzchnię, by przekonać się, że jest w stanie całkowicie odmienić oblicze przestrzeni kuchennej.

Czytaj więcej…

Kamień w kuchni – za czy przeciw?

Kuchnia jest pomieszczeniem o szczególnych wymaganiach. Musi odpowiadać potrzebom domowników nie tylko pod względem przytulności, metrażu i wystroju, lecz także funkcjonalności, która jest uzależniona szczególnie od rodzaj wykorzystanych materiałów wykończeniowych. Mała ścieralność, a także odporność na pękanie, wilgoć i wysoką temperaturę to warunki konieczne do tego, by pokrycia ścienne i podłogowe mogły sprawdzić się w kuchni oraz cieszyć oko przez wiele lat.

Kamień naturalny posiada parametry, które pozwalają na jego zastosowanie podczas prac wykończeniowych i remontowych w kuchni. Jego najwyżej cenione gatunki, takie jak granit są nie tylko luksusowe, ale i wyjątkowo trwałe. Ostrza noży, ciężkie wałki, gorące blachy z piekarnika i płomienie z kuchenki gazowej stają się zupełnie nieszkodliwe, gdy ściany i podłogi w kuchni zostaną zabezpieczone kamieniem.

Kamień w kuchni nie bez przyczyny z roku na rok zyskuje na popularności. We wnętrzarstwie coraz bardziej zaczynają się liczyć rozwiązania solidne i trwałe, a przy tym naturalne. Są one nieodłącznymi elementami popularnych stylów – przede wszystkim rustykalnego i skandynawskiego. W obydwu kamień, na równi z drewnem, stanowi główną ozdobę domowych wnętrz.

Kamień w kuchni – jaką przewagę ma nad płytkami?

Od wielu lat w przestrzeniach kuchennych dominuje ceramika, która jest rozwiązaniem tanim, ale niepozbawionym wad. Jak powszechnie wiadomo, płytki ceramiczne pod względem właściwości nie mogą się równać z kamieniem. Są mocno zagrożone pękaniem i ukruszaniem. Jeśli na etapie produkcji zostaną słabo zahartowane, już po kilku miesiącach od remontu można niemiło się rozczarować.

Do mankamentów płytek ceramicznych należy także niejednolita powierzchnia, która sprzyja powstawaniu zabrudzeń i zagnieżdżaniu się bakterii. Kłopotliwe bywają szczególnie fugi między kafelkami. W tym miejscu wspomnieć należy, że płytki nie nadają się do renowacji. Inaczej jest z kamieniem – można go wielokrotnie odświeżać, pozbywając się tym samym drobnych oznak upływającego czasu.

Co więcej, płytki zdecydowanie tracą względem kamienia, jeśli chodzi o wygląd. Materiały kamienne posiadają niezrównane walory estetyczne i choć producenci płytek dwoją się i troją, by wypuścić na rynek modele do złudzenia przypominające naturalny kamień, nic nie wskazuje na to, by te ambicje zostały w końcu spełnione. Kusić może fakt, że płytki występują w całej palecie wzorów i kolorów, a na powierzchni miewają nowoczesne printy. Prawdą jest jednak, że im bogatsze mają zdobienia, tym sztuczniej wyglądają.

Tymczasem kamień w kuchni broni się bez dodatkowych dekoracji. Wystarczy go wypolerować, by wydobyć naturalne i niepowtarzalne piękno w pełnym blasku. Doskonale prezentuje się również w wariancie matowym. Każda płyta kamienna ma unikalny wzór stworzony w procesie wielowiekowego formowania skały. Swój rysunek zawdzięcza mnogości minerałów występujących w głębokich warstwach gleby i krystalizujących się na nieskończenie wiele sposobów. Nie ma więc dwóch takich samych płyt z kamienia, co tylko podnosi atrakcyjność tego materiału, inne pozostawiając daleko w tyle.

Kamień dekoracyjny w kuchni – zastosowania

Warto też podkreślić fakt, że w przeciwieństwie do ceramiki kamień nadaje się do wykorzystania nie tylko jako pokrycie ścian i podłóg, lecz także w roli blatu kuchennego czy parapetu do kuchni. Płyty kamienne można dostać w rozmaitych wariantach, różniących się między sobą m.in. grubością. Są odpowiednie do wszechstronnej obróbki, co czyni je niezwykle atrakcyjnymi dla architektów.

Meble kuchenne dzięki blatom z kamienia nabierają szlachetności i efektownego designu. Wyglądają zupełnie inaczej niż szafki wykończone płytą MDF o powierzchni zabezpieczonej cienką sklejką. Ponadto sprzyjają wykonywaniu niektórych prac kuchennych bez używania desek czy stolnicy. Meble z kamiennym blatem mogą stać się szykowną wyspą w centralnym miejscu kuchni. Zawieszony nad nimi żyrandol dostarcza światła, które dodatkowo podkreśla niekwestionowany urok kamiennej powierzchni.

Natomiast kamień dekoracyjny w kuchni na ścianie to idealne zabezpieczenie przed tłustymi oparami oraz wilgocią w okolicach zlewu. Miejscem, w którym prezentuje się bardzo elegancko i oryginalnie, jest przestrzeń między dolnymi a górnymi szafkami kuchennymi. Kamień o wyraźnych użyleniach, tworzących na jego powierzchni mozaikowy wzór, idealnie pasuje do nowoczesnych gładkich frontów – zarówno połyskujących, jak i matowych. Przełamuje surowy styl kuchni utrzymanej w monochromatycznych barwach.

Kamień w kuchni na podłodze może z kolei w niebywały sposób uszlachetnić wnętrze, optycznie nadając mu przestrzenności. Jego gładka powierzchnia po każdym polerowaniu świeci niesamowitym blaskiem. Układa się również w nieregularny wzór, który świadczy o naturalnym pochodzeniu materiału wykończeniowego.

Kamienna oprawa kuchni to inwestycja na lata i świadectwo dobrego gustu. Wymaga jednak dbałości o konserwację cennych powierzchni z naturalnego surowca. Regularna impregnacja popłaca, ponieważ dzięki niej właściwości kamienia nigdy nie ulegają osłabieniu. Co więcej kamienne elementy w przestrzeni kuchennej zawsze lśnią jak nowe.

W hurtowni RR Granity wybór kamieni do kuchni jest niezwykle szeroki. Oferta obfituje w wiele gatunków granitu, marmuru, trawertynu oraz onyxu. Płyty kamienne sprowadzane są z kopalni rozsianych po całym świecie. Przywozimy szlachetne surowce z miejsc, gdzie znajdują się ich najcenniejsze złoża. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą w jednej z pięciu siedzib: w Strzegomiu, Katowicach, Sufczynie, Łodzi bądź Warszawie.