Facebook Allegro OLX

Sufczyn k. Brzeska

+48 604 178 957

Strzegom

+48 885 044 800

Katowice

+48 516 005 117

Łódź

+48 885 336 600

Warszawa

+48 885 757 700

Strona główna Trawertyn Płyty trawertynowe - slaby

Płyty trawertynowe - slaby

Płyty z trawertynu są materiałem coraz częściej wykorzystywanym we współczesnym kamieniarstwie. Swoją atrakcyjność zawdzięczają długowieczności i unikatowemu wyglądowi, za który odpowiada nie tylko rysunek kamienia, z widocznymi żyłkami i mozaikowymi przebarwieniami, ale także porowata struktura.

Płyty trawertynowe – slaby

Płyty trawertynowe wykorzystywane do prac wykończeniowych w domu fachowo nazywa się slabami. To nic innego, jak zróżnicowane pod względem grubości plastry kamienia wycięte piłą cyrkularną z całego ciężkiego bloku. Płyty trawertynowe – nieregularne i chropowate – po docięciu wymagają jeszcze wielu zabiegów, m.in. szlifowania, szczotkowania i polerowania. Zachęcamy do obejrzenia ich na żywo w kilku oddziałach zlokalizowanych na obszarze południowo-wschodniej Polski (Strzegom, Sufczyn, Katowice, Łódź, Warszawa).
Nasza oferta obfituje w różne rodzaje slabów trawertynownych sprowadzanych ze znakomitych włoskich i tureckich kopalni. We Włoszech, w pobliżu Tivoli, zostały odkryte największe na świecie złoża tego surowca. Natomiast w Turcji, która jest jednym z czołowych importerów kamienia naturalnego, wydobycie trawertynu kwitnie zwłaszcza na terenie regionu Denizli-Civril.
Płyty trawertynowe przyciągają wzrok słynnych światowych architektów i projektantów wnętrz. Prezentują się niezwykle interesująco pod względem wzornictwa, które jest dziełem naturalnych procesów, jakie przez wieki zachodziły w skorupie ziemskiej przy udziale minerałów skałotwórczych z grupy węglanów, głównie kalcytu i aragonitu. Slaby trawertynowe, dzięki przecięciu bloku kamiennego w odpowiednim miejscu, eksponują poszczególne warstwy osadów w postaci zróżnicowanych pod względem kolorystycznym strużek, pasków i linii.
Rysunek powierzchni to jednak nie wszystko, co mają do zaoferowania dostępne u nas płyty. Trawertyn naturalny jest skałą o dużej porowatości, która przekłada się na niejednorodność struktury. Miejscami widać więc wgłębienia i rowki, czyli tzw. kawerny.

Płyty trawertynowe – zastosowania

Trawertyn zapisał się w historii jako kamień niemniej eksploatowany niż marmur, do którego jest bardzo podobny pod względem zarówno wyglądu, jak i właściwości fizycznych. Charakteryzuje się podobną ścieralnością i podatnością na formowanie. Trawertyn posłużył do wzniesienia rzymskiego Koloseum – monumentalnego zabytku jeszcze z czasów starożytnych. Z potencjału budowlanego tego kamienia czerpała też cała cywilizacja egipska.
Współcześnie płyty trawertynowe wykorzystywane są niemal wyłącznie do prac wykończeniowych we wnętrzach i – nieco rzadziej – na zewnątrz budynków. Można z nich zrobić zarówno elewację, jak i posadzkę. Nadają się też do wykonania blatu łazienkowego, parapetu oraz okazałej obudowy kominka w salonie. Świetnie sprawdzają się jako naturalne dekoracje ścian. Ogromnym atutem płyt trawertynowych jest to, że dzięki ciepłej, stonowanej kolorystyce, niewykraczającej poza paletę brązów, beżów i szarości, pasują do wielu innych materiałów wykończeniowych, a zwłaszcza do drewna, które w połączeniu z kamieniem pozwala na urządzenie przytulnego wnętrza, harmonizującego ze stylistyką reszty domu.


Kamień naturalny zastosowanie

Kamień naturalny jest jednym z najwspanialszych materiałów, który możesz umieścić w swoim domu. Doskonale nadaje się jako płytki podłogowe, ścienne czy stopnie na schody. Blaty granitowe kuchenne są bardzo trwałym i szykownym elementem kuchni. Podobnie jak kamienne parapety...

czytaj więcej ›

Obróbka kamienia

Możemy nadać płytom i płytkom idealnie gładką i błyszczącą powierzchnię. Poddajemy płyty kamienne także procesowi szlifowania za pomocą różnych frakcji, co pozwala nam uzyskać gładki albo matowy efekt. W przypadku kamienia używanego na przykład na schody zewnętrzne, szczotkujemy go, a także płomieniujemy.

dowiedz się więcej ›

Porady

Zapytaj jak łączyć kamień naturalny, jakie zastosować wykończenie we wnętrzu aby optymalnie wykorzystać jego walory, lub po prostu ustal szczegóły związane ze swoim pomysłem na wykorzystanie kamienia naturalnego. Zachęcamy aby konsultować wybrany materiał przed zakupem z naszymi specjalistami. Zbudujmy relacje z korzyścią dla piękna Twojego wnętrza.

czytaj więcej ›
Close

Zapisz się do newslettera

Zapraszamy do subskrybcji newslettera firmy RR Granity: otrzymasz mnóstwo informacji na temat trendów sezonu i nowych produktów oraz dodatkowe oferty specjalne, promocje na produkty, porady ekspertów oraz wiele innych niespodzianek!


Jeśli nie chcesz otrzymywać naszego newslettera, kliknij tutaj.

Wypisz się z newslettera

Aby się wypisać wpisz adres email w poniższe pole, następnie zatwierdź przyciskiem.


Aby powrócić do formularza, kliknij tutaj.