Czym obudować kominek? Jaki kamień wybrać?

Kamień naturalny to jeden z najcenniejszych, a zarazem najsolidniejszych materiałów wykończeniowych stosowanych we współczesnej architekturze wnętrz. Dlatego bardzo często służy do wykonywania przykuwającej wzrok obudowy kominkowej. Marmur, granit, trawertyn, onyx, a może konglomerat? Podpowiadamy, czym obłożyć kominek w salonie, by przestrzeń stała się przytulna, a jednocześnie stylowa i elegancka.

Nowoczesna obudowa kominka – od czego zacząć?

Wybór obudowy domowego kominka to złożona kwestia, która zależy nie tylko od pomysłu aranżacyjnego, lecz także od rodzaju, budowy instalacji oraz jej funkcji. Pierwszeństwo powinny mieć zawsze wymogi związane z bezpieczeństwem, ponieważ nieodpowiednio wykończony kominek łatwo może stać się źródłem pożaru. Szczególną ostrożność należy zachować przy używaniu płyt kartonowo-gipsowych z aluminiową powłoką, które nadają się do wykonywania obudowy kominkowej tylko po uprzednim położeniu warstwy izolacyjnej, np. z wełny mineralnej. Oprócz płyt kartonowo gipsowych do zabezpieczenia wkładu kominkowego używa się m.in. bardziej nowoczesnych elementów szamotowych.

Obudowy podzielić można na ciepłe (akumulacyjne) i zimne (izolacyjne). Różnica między nimi jest znacząca i przekłada się na efektywność ogrzewania. Jedne są przeznaczone do kominków stanowiących ważne źródło ciepła w domu, a inne dla kominków używanych sporadycznie. Swoją decyzję zawsze więc należy skonsultować z fachowcem.

W dekorowaniu wkładu kominkowego warto stawiać na materiały ogniotrwałe – na wypadek, gdyby ze środka wypadł rozżarzony węgiel. Spośród nich najczęściej wybierany jest kamień naturalny, choć do wykonania zewnętrznej obudowy kominka nadają się też cegły ceramiczne, beton czy wracające do łask kafle kominkowe.

Czym obłożyć kominek? Kamieniem naturalnym!

Popularność kamienia jest uwarunkowana wieloma czynnikami, a przede wszystkim jego odpornością na działanie ognia i wysokich temperatur oraz powolne nagrzewanie i stopniowe oddawanie ciepła do otoczenia. Nie bez znaczenia pozostaje również trwałość, dzięki której obudowa kominka z kamienia to bardzo opłacalna inwestycja, która zwraca się z nawiązką. Takiej obudowy nie wymienia się nawet po wielu latach użytkowania, ponieważ nie poddaje się działaniu upływającego czasu.

Pełni funkcję czysto dekoracyjną – nie jest narażona na ścieranie ani zarysowania. W razie uderzenia nie trzeba obawiać się, że zostanie uszkodzona. Do wykonania obudowy kominka z płyt kamiennych z powodzeniem można wykorzystać każdy rodzaj kamienia – niezależnie od twardości czy składu mineralnego.

Co istotne, dzięki gładkiej powierzchni obudowę kominkową z kamienia bardzo łatwo da się wyczyścić, nawet przy użyciu samej ścierki wymoczonej w ciepłej wodzie. Po wytarciu odzyskuje pierwotny blask, Walory wizualne są ostatnim, choć wcale nie najmniej ważnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność kamienia naturalnego w roli nowoczesnej obudowy kominka. To właśnie niezrównana estetyka szlifowanych płyt z naturalnego materiału sprawia, że znajdują się w czołówce najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych.

Na powierzchni kamienia wyraźnie widać majestat matki natury. Dzięki niej powstaje jedyny w swoim rodzaju, nieregularny i zawsze efektowny rysunek, który składa się z cieńszych lub grubszych użyleń oraz gęściej, lub rzadziej rozmieszczonych uziarnień. Kamień naturalny ma nieograniczony potencjał zdobniczy, ponieważ każdy wydobyty spod ziemi blok charakteryzuje się innym, sobie tylko właściwym wzornictwem. Dlatego też nie ma dwóch identycznych płyt, a co za tym idzie – dwóch takich samych aranżacji kominka.

Obudowa kominka z kamienia – rodzaje płyt

Nowoczesna obudowa kominka może powstać z każdego rodzaju kamienia. Zwolennicy takiej naturalnej dekoracji wybierają najczęściej:

  • Marmur – kamień o szlachetnym wyglądzie i przeważnie bardzo delikatnych zdobieniach, które idealnie pasują do klasycznego salonu. Marmur na kominek słynie z długowieczności.
  • Granit – kamień z przewagą uziarnień w warstwie zdobniczej. Granit to najtwardszy i najodporniejszy z materiałów naturalnych stosowanych w wykończeniu wnętrz. Należy do skał magmowych.
  • Trawertyn – kamień wyglądem zbliżony do marmuru, ale bardziej porowaty i wykazujący większą miękkość. Jest podatny na docinanie oraz rzeźbienie. Charakteryzuje się ciepłą brązowo-beżową kolorystyką. Składa się głównie z aragonitu i kalcytu. Pozwala na stworzenie lekkiej obudowy kominka.
  • Onyx – bardzo ciekawy kamień o półprzezroczystej bryle, która mieni się różnymi kolorami w zależności od padającego na nią światła. W onyxie zastosowanym do wykonania obudowy kominka odbijają się tańczące płomienie. Kamień ten występuje w zupełnie nietypowej kolorystyce, m.in. niebieskiej.
  • Konglomerat – materiał składający się w około 90% z kamienia i 10% z żywicy poliestrowej. Nadaje się do łączenia bezspoinowego, które pozwala na uzyskanie jednolitej powierzchni. Obudowa kominka z konglomeratu to idealny wybór do nowoczesnych wnętrz utrzymanych w minimalistycznym stylu.

Który materiał najlepiej wybrać? To kwestia indywidualnych upodobań i rodzaju aranżacji. Paleta wzorów i kolorów jest bardzo szeroka. Marmur i trawertyn to czysta klasyka, która zada szyku w stonowanym salonie o uniwersalnym, lecz eleganckim wystroju. Granit sprzyja odważnym eksperymentom z kontrastami i może zostać zestawiony z modnymi białymi meblami kuchennymi. Konglomerat jest alternatywą dla zwolenników współczesnego designu, w którym liczy się oszczędna forma. Natomiast onyx to propozycja dla ludzi obdarzonych fantazją i stawiających na niestandardowe rozwiązania. Każdy z tych rodzajów kamienia fenomenalnie sprawdzi się w roli obudowy kominka i będzie cieszył oko przez długie lata.