Trawertyny

Do najchętniej wykorzystywanych kamieni naturalnych prócz granitu i marmuru należy trawertyn. Strzegom w województwie dolnośląskim jest jedną z pięciu lokalizacji hurtowni RR Granity, w których można dostać płyty trawertynowe z odległych zakątków świata, poddane drobiazgowej kontroli i selekcji.

Nasze hurtownie trawertynu

RR Granity to firma spełniająca oczekiwania klientów, którzy cenią sobie solidne marki o długiej tradycji. Do naszych hurtowni trawertynu, granitu, marmuru i innych kamieni trafiają odmiany o najwyższych parametrach, jakie oferuje współczesny rynek. Jest to związane z ogromną wiedzą naszych specjalistów i ich osobistym nadzorem nad tym, by każda z rozsianych po całym świecie kopalni dostarczała materiał spełniający normy budowlane, pozbawiony wad powierzchni i niewykazujący znacznych rozbieżności kolorystycznych między poszczególnymi partiami.

W ofercie hurtowni RR Granity znajduje się trawertyn głównie z Turcji i Włoch. Kraje te, o warunkach geograficznych sprzyjających powstawaniu na kamieniach niezwykłych wzorów (tzw. żyłek), należą do światowych liderów w branży i co roku eksportują tysiące ton cennego materiału do prac dekoracyjnych i wykończeniowych. Żyłki na płytach trawertynowych są na ogół doskonale widoczne dzięki odpowiedniej technice cięcia bloków kamiennych. Stanowią naturalną, pożądaną na rynku ozdobę. Bez trudu jednak – również w naszych hurtowniach – można znaleźć płyty o szlachetnej, jednolitej powierzchni. Trafiają one w gust zwolenników minimalistycznych rozwiązań aranżacyjnych.

Trawertyn – zwany potocznie alabastrem egipskim – spotyka się z rosnącym zainteresowaniem właścicieli domów jednorodzinnych i nowoczesnych mieszkań. Jego potoczne określenie sugeruje, że kamień przynależy do rezerwuaru egzotyki, ale złoża trawertynu stanowią również część polskiego krajobrazu (Tatr i Podhala). W Egipcie trawertyn na ogromną skalę stosowany był w budownictwie i rzeźbiarstwie. Porównanie tego kamienia do alabastru wynika z jego plastycznej struktury – podatnej na formowanie dłutem.

Płyty trawertynowe nie sprawiają trudności podczas obróbki – mechanicznej ani termicznej. Oznacza to jednak, że twardość i ścieralność mają mniejszą niż granit. Mimo to dzięki starannej pielęgnacji posadzki, pokrycia ścienne, obudowy kominków, parapety, blaty łazienkowe i blaty kuchenne wykonane z trawertynu bez szwanku mogą przetrwać przez dziesiątki lat, ciesząc oczy domowników i zapewniając im komfort użytkowania.

W naszych hurtowniach trawertynu dostępne są takie odmiany jak Noce, Classico Cement, Romano Classico, Silver Black i Striato. Wszystkie pod względem kolorystyki nawiązują do naturalnych barw ziemi. Pozwalają więc stworzyć familiarną, ciepłą przestrzeń, niepozbawioną odrobiny luksusu, który można podkreślić, wybierając płytę trawertynową w wariancie polerowanym.

Trawertyn – Strzegom, Warszawa, Łódź, Sufczyn

Pierwsza hurtownia trawertynu RR Granity powstała w 1995 roku w Strzegomiu koło Wrocławia. Firma, która dzięki oddanej pracy całego zespołu szybko zyskała mocną pozycję, ciągle się rozrasta i otwiera nowe siedziby. Obecnie sprzedaż płyt trawertynowych Klientom z Polski i z zagranicy kwitnie również w czterech kolejnych oddziałach: warszawskim, łódzkim i sufczyńskim.