Kamień naturalny na ścianę – jak go wybrać?
Wyboru kamienia naturalnego na ścianę najlepiej dokonać, biorąc pod uwagę nie tylko jego wygląd zewnętrzny, ale również parametry związane z praktycznymi funkcjami, jakie będzie pełnił w danym pomieszczeniu. Każdy kamień ma do zaoferowania coś innego, a dzięki oryginalnemu rysunkowi staje się jedyny w swoim rodzaju.
Dlaczego warto położyć kamień naturalny na ścianę?
Jeśli chodzi o dekorację ścian, współczesne rozwiązania architektoniczne dostarczają tak wielu inspiracji, że bez trudu można uniknąć nudy i sztampy, a przy tym zaaranżować wnętrze pod każdym względem dostosowane do stylu preferowanego przez domowników. Szczególnym prestiżem cieszą się naturalne materiały wykończeniowe, wśród których niezmiennie króluje kamień. Wielość odmian i rozmaitość szlifów sprawia, że wśród całego mnóstwa dostępnych na rynku płyt kamiennych nietrudno stracić głowę.
Kamień naturalny na ścianę w salonie to wybór świadczący o przywiązaniu do najwyższych standardów. Niezawodnie sprawdza się przez dziesiątki lat użytkowania, co wynika z fizyko-chemicznych właściwości formacji skalnych (wysokiej twardości, niskiej ścieralności, małej nasiąkliwości). Kamień pozwolił przetrwać starożytnym zabytkom architektonicznym aż do naszych czasów. Trudno więc o bardziej solidny materiał.
Inną niewątpliwą zaletą kamienia naturalnego jest jego specyficzna struktura – gładka lub lekko porowata (w zależności od konkretnej formacji), ale zawsze pokryta niepowtarzalnymi wzorami. Rysunek płyt kamiennych to dzieło natury, która tworzy nieskończenie wiele wariantów jednej skały, dając architektom duże pole do manewru.
Poza tym kamień naturalny na ścianę wewnętrzną wspaniale wpisuje się w najmodniejsze style wnętrzarskie – rustykalny, skandynawski, prowansalski, industrialny, kolonialny, a nawet retro. Jest też idealny do klasycznej, stonowane aranżacji, która nigdy nie wychodzi z mody. Wystarczy sięgnąć po odpowiedni gatunek i nadać mu właściwą oprawę, by móc cieszyć się akcentem doskonale podkreślającym koncepcję stylistyczną.
Rodzaje kamienia naturalnego na ścianę do pokoju
Wybór kamienia naturalnego jest więc najczęściej podyktowany względami czysto estetycznymi. Pod względem walorów wizualnych płyt kamiennych nie sposób wrzucić do jednego worka. Różni je wszystko – od układu i gęstości użyleń przez kolorystykę aż po efekty dekoracyjne powstające pod wpływem promieni słonecznych padających na jego powierzchnię.
Wśród najpopularniejszych rodzajów kamienia na ścianę należy wymienić:
- Marmur, który uznawany jest za najszlachetniejszą odmianę. Zawdzięcza to swoim delikatnym zdobieniom oraz eleganckiej jasnej kolorystyce (przeważnie między pustynnym piaskiem a kością słoniową). Jego wyjątkowa uroda koresponduje z gładką powierzchnią (gdzieniegdzie tylko poprzecinaną naturalnymi wgłębieniami), charakteryzującą się dużym stopniem polerności. Po dokładnym wyczyszczeniu wydobywa z siebie niesamowity blask, który może optycznie powiększyć przestrzeń, jak również nadać aranżacji niekwestionowanego prestiżu.
Granit – kamień słynący z jawno- lub średniokrystalicznej struktury. Jego tekstura jest bezkierunkowa, co oznacza, że składają się na nią tysiące, a niekiedy wręcz miliony chaotycznie rozmieszczonych uziarnień. Najczęściej spotykana kolorystyka granitu mieści się między jasnym odcieniem szarości a głęboką czernią. Kontrastujące plamy barwne na powierzchni płyty są zróżnicowane pod względem kształtu i wielkości. Przeważają drobne, zgromadzone w dużych skupiskach kropki. Istnieją jednak również odmiany z wyrazistymi jednolitymi przebarwieniami, które zajmują kilkucentymetrowe powierzchnie, a niekiedy nachodzą jedna na drugą.
- Trawertyn, czyli kamień osadowy o wyglądzie zbliżonym do marmuru, należy do reprezentacyjnych materiałów wykończeniowych. Charakterystyczna dla niego ciepła barwa sprawia, że natychmiast czyni wnętrze kameralnym i przytulnym. Na powierzchni trawertynu przenikają się różne odcienie brązu i beżu, stwarzając wrażenie, jakby rysunek płyty kamiennej został stworzony przez piasek pustyni poruszony podmuchem silnego wiatru. Trawertyn to klasyka w najlepszej odsłonie. Jego naturalnym elementem zdobniczym są nierówności strukturalne.
- Onyx – rodzaj kamienia o półprzezroczystej bryle, mającej zdolność do przepuszczania światła. Mieni się wieloma kolorami, przeważnie z ciepłej palety barwnej. Ma ogromny potencjał dekoracyjny dzięki podatności na podświetlenie, które sprawia, że z neutralnej płyty kamiennej w odcieniach jasnego brązu i beżu wydobyte zostają ciemnożółte lub jaskrawopomarańczowe refleksy. Na powierzchni kamienia tańczą kontrastujące ze sobą żyłki. Onyx to zatem doskonała ozdoba ściany,
która podlega niezwykłej metamorfozie po zapadnięciu zmroku.
Kamień na ścianę a rodzaj pomieszczenia
Decydując się na konkretny gatunek formacji skalnej, nie sposób jednak poprzestawać na tym, co podpowiadają indywidualny gust i wizja związana z aranżacją wnętrza. Jeszcze istotniejsze wydają się parametry płyty kamiennej, które należy dobierać do konkretnego typu pomieszczenia (z naciskiem na jego przeznaczenie). W przypadku kamienia na ścianę kwestia ta jest dużo mniej skomplikowana niż przy wyborze kamiennej posadzki – stale narażonej na ścieranie, działanie wilgoci oraz substancji o różnym odczynie.
Kamień naturalny na ścianę pełni funkcję czysto dekoracyjną. Jego właściwości użytkowe schodzą na dalszy plan ze względu na niewielkie narażenie na działanie szkodliwych czynników środowiskowych. Na pokrycie ścienne nadają się nawet kamienie o większym stopniu ścieralności, czyli zarówno marmury, jak i trawertyny czy onyxy. Można zatem wybierać płyty z pełnego wachlarza odmian i gatunków.
Należy zwrócić szczególną uwagę na kamienie wybierane do łazienki czy sauny. Powinny one charakteryzować się jak najmniejszą nasiąkliwością i być utrzymane w kolorystyce, która nie spowoduje, że problemem stanie się ciągle widoczny na ścianach osad z twardej wody. Warto również ostrożnie dobierać pokrycie ścienne przeznaczone do pokrycia obszaru między szafkami kuchennymi. W tym miejscu najlepiej postawić na kamień o gładkiej strukturze, który nie będzie zbierał w zagłębieniach oparów tłuszczowych z kuchenki, sprzyjając tym samym rozwojowi bakterii i utrudniając utrzymywanie kuchni w czystości.