Subtelny i elegancki marmur w białym kolorze jest dzisiaj jednym z najczęściej stosowanych w mieszkalnych wnętrzach kamieniem naturalnym. Jego walory są jednak znane od dawna. Czy wiesz, że właśnie z niego wybudowano rzymską świątynię Jowisza Statora? Na całym świecie od lat doceniany jest za minimalistyczną formę, ten kamień pasuje do każdego stylu aranżacji. Dowiedz się o nim więcej.
Biały marmur – definicja ogólna
Największe wydobycie białego marmuru odbywa się w krajach basenu Morza Śródziemnego. To ten kamień naturalny uznawany jest za jeden z najbardziej szlachetnych. Skała węglanowa, poddana obróbce szlifowania oraz polerowania, świetnie sprawdza się jako dekor w aranżacjach wnętrz współczesnych, klasycznych czy retro. Ponieważ jest ponadczasowy i wykazuje sporą plastyczność, jest doskonały do tworzenia sztuki użytkowej.
Biały marmur – do jakiego pomieszczenia pasuje?
Biały, naturalny kamień od tysięcy lat wykorzystuje się do wykończenia i dekoracji wnętrz, ale z powodzeniem są z niego wznoszone również ściany, a nawet całe budowle. We współczesnej sztuce budownictwa marmury najczęściej stosuje się w łazienkach, gdzie doskonale radzą sobie w specyficznych warunkach. Mogą stanowić dekor praktycznie w każdym wnętrzu, zdobią korytarze, reprezentacyjne salony, nierzadko wybierane są również do kuchni.
Biały marmur w kuchni
Płytki marmurowe optycznie powiększają niewielką przestrzeń, nadają się również jako element ozdobny. Wybierając Bianco Carrara, kamień, który charakteryzuje głęboka biel bez żyłek, przecięć i nalotów, z łatwością udaje się dopełnić minimalistyczne, wręcz surowe wnętrze. Oczywiście, rodzajów białego kamienia jest znacznie więcej, dzięki czemu każdy może wybrać jego strukturę wedle indywidualnych preferencji.
Biały marmur na blat kuchenny
Trzeba przyznać, że na blat kuchenny znacznie lepiej nadaje się granit, aniżeli marmur. Chociaż jest on niezwykle okazały i estetyczny, to jednak jego właściwości nie są do końca praktyczne. Warto zauważyć, że blaty z marmurem mogą być podatne na odbarwianie, nie są odporne na działanie kwasów. Co więcej, marmur jest również znacznie bardziej kruchy, łatwiej się rysuje. Jeśli ma być wykorzystany w przestrzeni kuchennej, lepiej przeznaczyć go na dekor ściany. Płytki dobrze jest układać nieco dalej od części roboczej. Z powodzeniem można zastosować go również na parapet okienny.
Biały marmur w łazience
Biały kamień jest wprost idealny do łazienek. Marmurem mogą być wyłożone ściany, doskonale sprawdzają się również blaty łazienkowe. Nie ma wątpliwości, że to ponadczasowy trend, a sama biel jest kolorem najczęściej wykorzystywanym w łazienkowej przestrzeni. Ma być ona idealnie czysta, wręcz sterylna, do tego przestronna. Mała łazienka zostaje też optycznie powiększona.
Marmur w łazience sprawdzi się doskonale i to nie tylko patrząc na jego walory dekoracyjne. Jest łatwy w utrzymaniu czystości, odporny na działanie wody. Z powodzeniem w marmurze może być wyłożona podłoga, ściany, ten kamień stosuje się też do zabudowy wanny i jak już wspomniano, marmur w łazience króluje w formie blatów. Cieszy również fakt, że płytki marmurowe można dobierać wedle rodzaju, o ciepłym albo chłodniejszym wybarwieniu czy innej teksturze. Zawsze pięknie komponuje się z tak często wykorzystywanym teraz drewnem.
Biały marmur – rodzaje
Marmur biały ma różne oblicza. Na jego ostateczny wygląd wpływ ma miejsce wydobycia, skład czy rodzaj obróbki. Najpopularniejsze płytki marmurowe to Bianco Carrara, kamień karraryjski wydobywany jest w Toskanii i charakteryzuje się niezwykle czystą powierzchnią. Inne rodzaje marmuru o białym albo bardzo jasnym wybarwieniu, to na przykład Mountain White, Polar White czy Diamond Venatino. Każdy z nich wyróżnia się innym użyleniem oraz tonacją, od nieskazitelnie białej poprzez szarawe przejścia, aż po akcent żółci czy beżu.
Biały marmur – cena
Ten najszlachetniejszy z kamieni naturalnych nie jest tani, chociaż trzeba przyznać, że płytki z marmuru są doskonałą inwestycją na długie lata. Najdroższy jest włoski biały marmur oraz ten wydobywany i sprowadzany z Hiszpanii. Najlepiej nabywać go w hurtowni kamienia naturalnego, dzięki temu zyskuje się nie tylko doskonałą jakość wyrobu, ale również atrakcyjną cenę.
Biały marmur – tekstura
Każdy marmur wygląda inaczej, ponieważ jego tekstura jest bezładna. Oznacza to, że w procesie powstawania i łączenia minerałów, tworzą się rozmaite nacieki, wybarwienia, żyłki, które nie mają żadnej prawidłowości, występują dowolnie. Właśnie dlatego płytki z marmuru są tak niezwykłe i można je wybierać wedle różnorodnej estetyki.