Czym czyścić kamień naturalny? Przedstawiamy rady ekspertów

Kamień jest jednym z najtrwalszych materiałów wykończeniowych. O jego naturalną odporność trzeba jednak odpowiednio zadbać. W tym celu niezbędne jest zaopatrzenie się w specjalistyczne preparaty. Podpowiadamy, czym czyścić kamień naturalny, jak powinna przebiegać pielęgnacja granitu oraz w jaki sposób usunąć matowe plamy na marmurze. Zapraszamy do lektury!

Czyszczenie granitu

Systematyczna pielęgnacja kamienia naturalnego przedłuża jego żywotność. Dzięki temu zachowa on swoje właściwości fizyczne, a także estetykę. Czyszczenie granitu należy jednak przeprowadzać wyłącznie wedle zaleceń. Istotne jest, by wiedzieć, czym czyścić granit. Poleca się bowiem stosowanie specjalnych, profesjonalnych preparatów. Przed ich zakupem sprawdź, czy produkt jest przeznaczony do tego typu kamienia. Za sprawą chemii dedykowanej granitowi nie tylko usuniesz plamy, ale też zachowasz jego blask i kolor na dłużej.

Granit to kamień krzemionkowy, wrażliwy na działanie kwasów. Już takie zabrudzenia jak kwas owocowy, wino czy mocne detergenty mogą uszkodzić jego strukturę. Jeśli dojdzie do tego typu zabrudzeń, jak najszybciej należy zetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką, a następnie osuszyć dokładnie. To jednak nie wszystko. Pielęgnacja to także regularne czyszczenie granitu. Rodzi się więc pytanie – czym wyczyścić granit? By dobrać wysokie jakościowo, bezpieczne preparaty – znajdź sklep z chemią kamieniarską. Tam zapoznaj się ze specyfikacją interesujących Cię produktów. Możesz też poprosić o pomoc ekspertów, którzy najlepiej znają temat i wiedzą, czym czyścić granit płomieniowany, a czym polerowany

Nie polecamy domowych sposobów na czyszczenie granitu. Nie używaj octu, wybielaczy, amoniaku ani innych środków do czyszczenia. Pod żadnym pozorem nie decyduj się na pielęgnację granitu środkami czystości zawierającymi kwasy. Ważne jest też dobranie narzędzi – zrezygnuj z szorstkich szczotek, zamiast tego postaw na dedykowane gąbki i ściereczki, które w połączeniu z dobrymi jakościowo preparatami w pełni poradzą sobie z zabrudzeniami.

Czyszczenie marmuru

Czyszczenie kamienia nie jest trudnym procesem, pod warunkiem, że dopasujesz odpowiednią chemię kamieniarską i dostosujesz się do zaleceń. W wielu domach, biurach czy przestrzeniach użyteczności publicznej gości marmur. Jak usunąć plamy z marmuru? Jak przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne i wykonać czyszczenie marmuru? Podpowiadamy!

Należy wiedzieć, że marmur jest kamieniem wapiennym, czyli ma podobny skład jak kości i zęby. Oznacza to, że trzeba odpowiednio o niego zadbać. aby uniknąć nasiąkliwości, musisz właściwie zaimpregnować kamień. Ułatwi to kolejne zabiegi pielęgnacyjne. Kiedy zmoczysz marmur, osusz go dokładnie. Wiedz też, że soki, napoje alkoholowe, soda, perfumy, zmywacz do paznokci, ocet, środki czyszczące nieprzeznaczone do kamienia, środki do włosów i każda ciecz zawierająca kwasy lub zasady negatywnie wpływa na powierzchnię i może ją uszkodzić.

Jeśli dojdzie do poważniejszych zabrudzeń albo zdecydujesz się na odświeżenie go, postaw na czyszczenie marmuru specjalnymi środkami do pielęgnacji kamienia. Zrezygnuj z domowych sposobów, ostrych narzędzi, szorstkich gąbek czy chemii domowej, która nie jest przeznaczona do kamienia. Zamiast tego odwiedź sklep z chemią kamieniarską lub zamów dobre jakościowo produkty online. Najlepiej wybierz preparaty wykonane na bazie żywic polimerowych. Niekiedy wybrany produkt trzeba rozcieńczyć – bez tego stworzy on twardą i błyszczącą warstwę ochronną, lecz po dodaniu wody będzie idealnym środkiem myjącym, pielęgnującym i nabłyszczającym. W razie pytań lub wątpliwości, zdaj się na pomoc ekspertów, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w tej kwestii – doskonale wiedzą, czym wyczyścić marmur.

Czym czyścić kamień naturalny?

Już wiesz, że czyszczenie kamienia to zabieg wymagający specjalnych produktów, dopasowanych do rodzaju kamienia. Ważne jest też, by stosować preparaty odpowiednie do rodzajów zabrudzeń. Jeśli w trakcie montażu czy prac remontowych dojdzie do ubrudzenia posadzki, ścianki albo blatu, wybierz specjalny płyn, który poradzi sobie z usunięciem smug i resztek z zaprawy, fugowania czy klejów. Ich użycie zagwarantuje sprawne wyczyszczenie kamienia – bez ryzyka zarysowania, uszczerbienia czy zmatowienia.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, czym czyścić kamień naturalny w łazience, pamiętaj, że tam ma on dużą styczność z różnego rodzaju chemią – szamponami, odżywkami, mydłem, pastą do zębów, perfumami oraz środkami czyszczącymi. Wszystkie one mogą negatywnie wpłynąć na strukturę kamienia, dlatego konieczne jest jak najszybsze pozbycie się zabrudzenia i dokładne osuszenie tego miejsca. Polecamy więc wybrać preparaty do czyszczenia kamienia w łazience. Tylko one skutecznie poradzą sobie z osadem i smugami, a także usuną pozostałości detergentów.

Bardzo ważna jest również pielęgnacja granitu, marmuru i innych kamieni w kuchni. To miejsce, gdzie przygotowujesz i spożywasz posiłki. Blat oraz inne kamienne powierzchnie mają do czynienia z napojami i pokarmami, które mogą je uszkodzić – szczególnie, gdy zawierają kwasy i zasady, dlatego warto je właściwie i regularnie pielęgnować. Pamiętaj jednak, by znaleźć dopasowany do czyszczenia kamienia w kuchni produkt – nie może on być szkodliwy dla zdrowia nawet w kontakcie z żywnością. Zawsze jednak pamiętaj, by po czyszczeniu przemyć blat wodą i dokładnie go osuszyć. Czyszczenie kamienia wymaga odpowiedniej wiedzy na temat poszczególnych surowców. Inaczej będzie przebiegać czyszczenie granitu, inaczej czyszczenie marmuru, a jeszcze inaczej innych kamieni. Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem nie będziesz mieć już z tym trudności. Powodzenia w zabiegach pielęgnacyjnych!