Głównie kojarzony jest z królewskimi i luksusowymi wnętrzami, urządzonymi z prawdziwym przepychem. Współcześnie znów stał się bardzo modnym materiałem wykończeniowym. Jego zachwycająca struktura gustownie ożywia nawet najbardziej minimalistyczne wnętrza, dodając im wiele szyku. Przybliżamy specyfikę pięknego kamienia naturalnego, jakim jest marmur!
Marmur – właściwości
Marmur jest skałą metamorficzną, powstającą w wyniku przeobrażenia skał węglanowych. Głównie składa się z kalcytu (do 90%), rzadziej z dolomitu.
Marmury już od starożytności są chętnie wykorzystywane w budownictwie. Według skali Mohsa wykazują twardość w granicach 6-7 punktów na 10. Nie bez powodu do dziś można podziwiać zachwycające rzeźby, kolumny czy posadzki pochodzące nawet z VII w p.n.e.
Gęstość marmuru to ok. 2700 kg/m3. Nasiąkliwość wynosi zazwyczaj od 0 do 2%. W zależności od odmiany wykazuje odporność na ściskanie rzędu 120-140 MPa oraz wytrzymałość na zginanie w granicach 12-20 MPa. Co ciekawe, marmury bardzo dobrze przewodzą ciepło, a Najbardziej unikalną cechą marmuru jest jednak jego zachwycający wygląd. Występuje w odcieniach bieli, różu, czerni, czerwieni, brązu czy szarości, a do tego jest poprzetykany charakterystycznymi żyłkami. Każdy slab jest wyjątkowy i niepowtarzalny.
Marmur – tekstura
Marmurowe płyty trudno pomylić z innymi kamieniami, ponieważ wyróżniają się nietuzinkową strukturą. Kamienie mogą mieć niemalże jednolitą powierzchnię, ale też gęsto poprzetykaną żyłkami tworzącymi niepowtarzalne wzory. Jest to możliwe dzięki temu, że skala ma krystaloblastyczną strukturę ze słabo widocznymi ziarnami mineralnymi. Po wypolerowaniu zyskuje silny połysk
Marmur – rodzaje
Kamień marmur jest dzielony na różne rodzaje, w zależności od składu mineralnego, sposobu powstania oraz wyglądu. Głównym kryterium podziału jest typ skały wyjściowej. Wyróżnia się marmury:
- kalcytowe,
- dolomitowe,
- mieszane.
Ciekawym typem są też tzw. marmury techniczne, czyli skały węglanowe posiadające podobne parametry fizyko-techniczne. Więcej informacji na temat rodzajów marmuru można znaleźć tutaj: https://rrgranity.pl/porady/rodzaje-marmuru/.
Jeśli zaś chodzi o kolor marmuru, w naturze naturalnie występują rozmaite warianty jasne oraz ciemne. W zależności od tego, gdzie zostały wytworzone, mają unikalne barwy i odcienie. Kryterium wyglądu w dużej mierze doprowadziło do wyróżnienia wielu odmian tego kamienia.
Marmur – kolory
Chociaż zdecydowanie najpopularniejszą odmianą jest marmur biały, kamień ten może mieć najróżniejsze kolory. Dzięki temu z powodzeniem można dopasować go do najróżniejszych aranżacji. Najpopularniejsze warianty można zobaczyć tutaj: https://rrgranity.pl/marmury/.
Biały marmur
Jest zdecydowanie flagową wariacją tej skały. Prezentuje się niezwykle elegancko, wręcz luksusowo. Wspaniale rozświetla wnętrza i optycznie je powiększa. Doskonale sprawdza się w formie płyt, blatów, stopni schodów, parapetów itp.
Czarny marmur
Wygląda niesamowicie szykownie i wytwornie. Świetnie uzupełnia najmodniejsze, minimalistyczne wnętrza. Marmur czarny wspaniale sprawdza się w roli m.in. kuchennych blatów.
Różowy marmur
Absolutnie wyjątkowa odmiana. Wdzięczny, delikatny odcień tworzy szczególny klimat. Marmur różowy jest idealny np. jako kafle łazienkowe.
Szary marmur
Szare warianty są równie popularne jak białe. Są niezwykle uniwersalne i stylowe. Marmur szary można z powodzeniem zastosować nawet w bardziej surowych, loftowych wnętrzach.
Zielony marmur
Prezentuje się niesamowicie fascynująco, wręcz magicznie. Marmur zielony to idealny wybór dla odważnych osób, które poszukują ekscytujących doznań estetycznych.
Grafitowy marmur
Klasyczne, bardzo eleganckie rozwiązanie. Nawet niewielkie elementy mogą zupełnie odmienić charakter całego pomieszczenia. Takie warianty będą idealne np. do obudowy kominka.
Czerwony marmur
Magnetyzujący odcień dodaje energii, pobudza i wprawia w dobry nastrój. Marmur czerwony wizualnie ociepla wnętrza, dlatego świetnie sprawdza się w roli kafelków podłogowych.
Niebieski marmur
Jedna z najrzadszych odmian. Absolutnie niezwykły kamień o odprężającej, relaksującej barwie. Marmur niebieski od razu przywołuje skojarzenia akwatyczne i marynistyczne, dlatego idealnie nadaje się do łazienki.
Marmur – cena
Cena marmuru jest ściśle zależna od wybranego gatunku kamienia, czyli od jego parametrów, miejsca pochodzenia oraz wyglądu. Materiał ten wcale nie musi jednak być aż tak kosztowny, jak zwykło się o nim sądzić. W ofercie RR Granity można znaleźć droższe oraz tańsze odmiany. Skontaktuj się z nami, by uzyskać wstępną wycenę realizacji wykonanej z wybranego przez Ciebie marmuru.
Źródła: