Płyty marmurowe - slaby

Klasyczne piękno, ponadczasowa elegancja, subtelność i plastyczność – te określenia w pełni definiują marmur. Płyta z tego kamienia to idealny materiał do prac wykończeniowych w nowo wybudowanym domu czy świeżo wyremontowanym mieszkaniu, nie tylko solidny, ale i wyjątkowo dekoracyjny.

Marmur – płyta

W marmurze zaklęta jest historia, której początek z perspektywy kulturowej wyznaczają epoki starożytne. W rzeczywistości jednak formacja ze skał wapiennych i dolomitów kryła się pod powierzchnią ziemi zanim jej piękno odkryły cywilizacje Greków i Rzymian. Marmur, wydobywany w postaci ogromnych bloków kamiennych, pozwolił na ocalenie artystycznego dziedzictwa europejskiego – stał się symbolem harmonii, elegancji i trwałości. W sposób naturalny został włączony do architektury, również użytkowej, która rozkwita w służbie człowiekowi, dążącemu do stwarzania wokół siebie estetycznej przestrzeni.

Na etapie obróbki z czystej postaci marmuru w pierwszej kolejności powstają płyty marmurowe o nieregularnym kształcie i chropowatej powierzchni, gotowe do szlifowania, polerowania i poddawania innym zabiegom kamieniarskim. W formie slabów trafiają w ręce rzemieślników, którzy przeobrażają je w płytki podłogowe, okładziny ścienne, parapety, stopnie schodów, obudowy kominków, blaty łazienkowe i blaty kuchenne. Nierzadko płyty marmurowe otrzymują dodatkową dekorację w postaci rzeźbień, bo najszlachetniejszy z kamieni łatwo poddaje się formowaniu i dlatego od wieków jest tak ceniony przez artystów.

Slaby marmurowe mają zastosowanie głównie we wnętrzach – tam najdłużej zachowują swój pierwotny urok, bo nie są narażone na działanie czynników atmosferycznych (przede wszystkim mrozu i opadów o odczynie kwaśnym). Charakteryzują się małą ścieralnością i niską nasiąkliwością, która po impregnacji płyty żywicą spada prawie do zera. Dlatego też idealnie nadają się do wykorzystania zarówno w łazience, jak i w saunie, czyli w miejscach, które muszą spełniać najwyższe wymogi higieniczne. Slaby marmurowe występują w unikalnej palecie wzorów, tekstur i barw, czego dowodzi bogata oferta hurtowni RR Granity, która ma swoje siedziby w Strzegomiu, Sufczynie, Łodzi i Warszawie.

Płyty marmurowe – odmiany z całego świata

Jednym z największych atutów hurtowni RR Granity, któremu zawdzięczamy rzeszę zadowolonych Klientów, jest szeroki wybór płyt marmurowych z całego świata, pozwalających na pełne wykorzystanie potencjału rozmaitych odmian tego kamienia w spójnych kompozycjach architektonicznych. Ciemna płyta Badriglio Nuvolato z Hiszpanii w bardzo efektowny sposób kontrastuje z jasnym marmurem Bianco Novo wydobywanym w brazylijskich kopalniach.

Najpopularniejsze odmiany marmuru pochodzą z Włoch, Francji, Hiszpanii, Brazylii, Indii i Turcji. Każdy ma inną powierzchnię – z różną ilością żyłek i smug. Próżno szukać jednakowego układu naturalnych zdobień nawet na płytach marmurowych tego samego gatunku, dlatego wrażliwy na piękno esteta, który zdecyduje się na kamienne elementy wykończenia w swoim domu, może być pewien, że otrzyma unikalny, niepowtarzalny efekt.

Projekty zrealizowane przy użyciu płyt marmurowych, potrafią zadziwiać fantazyjnością. Zachęcamy do obejrzenia przykładowych aranżacji, prezentowanych w galeriach dostępnych na naszej stronie internetowej.