Marmur na ścianę – cena, przeznaczenie i zasady montażu

Jeszcze do niedawna kojarzony z elegancją i luksusem, dzisiaj z powodzeniem stosowany w mieszkalnych wnętrzach. Prawdziwy marmur sprawdza się doskonale jako element dekoracyjny, ale warto wskazać również jego walory praktyczne. Jego struktura jest łatwa w utrzymaniu czystości, do tego ożywia nawet te najbardziej minimalistyczne przestrzenie. Trzeba przyznać, że marmurowe ściany są dzisiaj hitem. Jak je kłaść, gdzie sprawdzają się najlepiej i jaki jest koszt tego rodzaju inwestycji? Dowiedz się już teraz.

Marmur na ścianę – czy warto się na niego zdecydować?

Marmur stosowany był już w starożytności. Ten doskonałej jakości naturalny kamień stanowił wtedy podstawę budownictwa. Dzisiaj chętnie kładziemy go na swoich ścianach, aby ozdobić wnętrze i nadać mu niepowtarzalnego szyku.

Marmur na ścianie w salonie to świetny wybór, jeśli tylko chcesz zainwestować w materiał trwały, do tego tak oryginalny i nietuzinkowy. Efekt marmuru zachwyca swoim wyglądem, a przenikające przez siebie struktury kalcytu czy dolomitu występują w różnych kolorach. Dzięki temu marmurowa ściana może być idealna, wedle indywidualnych preferencji inwestora. Nie ma wątpliwości, że elegancki marmur to materiał, który będzie służył przez długie lata.

Marmur na ścianę – cena materiału

Chociaż marmur uznawany jest za budulec luksusowy, to z powodzeniem udaje się dzisiaj znaleźć materiał „na każdą kieszeń”. Warto zwrócić uwagę, że cena marmuru zależy od co najmniej kilku czynników. Znaczenie ma przede wszystkim gatunek kamienia, jego parametry, ale również pochodzenie, a nawet wygląd. Pewne jest, że na rynku występują odmiany tańsze, które są równie piękne, jak i te „z górnej półki” cenowej.

Marmur na ścianę – jak kłaść?

Montaż marmuru na ścianie powinien być realizowany przez ekspertów. Ponieważ jest to naturalny kamień o porowatej strukturze i wysokim wskaźniku nasiąkliwości, położenie marmuru wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz dobrania właściwych środków i narzędzi.

Płyty z marmuru można dzisiaj zamawiać na wymiar, do ściany zostają one najczęściej przyklejone. Aby klej nie oddziaływał na marmur niekorzystnie, należy użyć specjalnego, białego kleju do kamienia naturalnego oraz gruntu głęboko penetrującego w celu wyrównania podłoża. Co istotne, aby efektem marmuru można było cieszyć się przez długi czas, ostatnim etapem jego montażu powinna być impregnacja. Zabezpieczanie marmuru specjalnym środkiem impregnującym powinno odbywać się raz w roku. Dla porównania granit impregnuje się raz na kilka lat.

Marmur na ścianie w salonie – porady

Reprezentacyjny salon z marmurem w roli głównej to doskonały pomysł, jeśli aranżacja całej przestrzeni ma być nowoczesna. Warto jednak podkreślić, że ten kamień naturalny z powodzeniem udaje się stosować do salonów urządzonych w różnym stylu. Biały marmur świetnie sprawdzi się w salonie glamour albo skandynawskim, czarny albo niebieski nieco ożywi zaś aranżację loftową i retro.

Co ważne, do salonu najlepiej wybierać marmur dekoracyjny na ściany, w miejscu, które nie jest podatne na zbyt intensywną eksploatację. Marmurem powinna być ozdobiona jedna z centralnych ścian, lepiej wybierać kamień o jasnym odcieniu, który będzie optycznie powiększał całe wnętrze. Nie zaleca się stosowania marmuru na podłodze albo jako obudowa kominka, w tym celu lepiej sprawdzi się imitacja marmuru albo granit.

Marmur na ścianie w kuchni – porady

Przestrzeń kuchenna ma być przede wszystkim funkcjonalna. Ponieważ panują w niej wyjątkowe warunki, wykorzystywane materiały wykończeniowe muszą być w pełni wytrzymałe i odporne na różne czynniki, jak woda, wysokie temperatury czy tłuszcz. Ponieważ nawet ten najlepszy marmur doskonałej jakości wykazuje znacznie większą nasiąkliwość, niż chociażby granit, nie powinno się go stosować jako blat kuchenny. Działanie wody może go odbarwiać, a tłuszcz wnikać w jego strukturę. Oczywiście, odpowiednia pielęgnacja i impregnacja tego naturalnego kamienia pozwala zniwelować tego rodzaju uszkodzenia, jednak należy zwrócić uwagę, że marmur pod tym względem nie wykazuje tak doskonałych właściwości, jak inne kamienie. Do tego jest podatny na rysowanie.

Jeśli chcesz zastosować naturalny marmur w kuchni, zdecyduj się na ozdobienie nim ściany, która nie jest narażona na ewentualne, niepożądane efekty gotowania. Możesz mieć pewność, że wybierzesz odmianę i wzór, który sprawi, że Twoja kuchnia nabierze wyjątkowego klimatu.

Marmur na ścianę w przedpokoju – porady

Przedpokój jest tym miejscem w całym domu, który robi pierwsze wrażenie na gościach, warto więc, aby był reprezentacyjny. Czy tego rodzaju wnętrze można ozdobić kamieniem naturalnym? Jak najbardziej tak, a marmur na ścianę w przedpokoju sprawdzi się doskonale. Będzie nie tylko okazałym dekorem, ale wykaże też szereg funkcji praktycznych. Przedpokój będzie można łatwo utrzymać w czystości, bez brudnych ścian. Co więcej, biały marmur na ścianę ożywi, rozświetli i powiększy zazwyczaj małą przestrzeń przy drzwiach wejściowych.

Nie zaleca się natomiast stosowania marmuru na podłodze, tym bardziej w przedpokoju, który jest intensywnie eksploatowany, a płytki podłogowe narażone na rysowanie, ścieranie i różnego rodzaju brud.

Nie ma wątpliwości, że marmurowe ściany prezentują się niezwykle efektownie bez względu na rodzaj wnętrza, w którym są montowane. Nowoczesny salon, klasyczna kuchnia, a może przedpokój w stylu angielskim? Wybór marmuru jest tak szeroki, że każdy inwestor łatwo znajdzie tego rodzaju naturalny kamień wedle własnych potrzeb. Zawsze warto jednak brać pod uwagę, że chociaż marmur jest niezwykle elegancki, wręcz luksusowy, to jednak jego właściwości, a nawet należyta impregnacja nie zawsze pozwalają na jego nazbyt intensywną eksploatację.