Granit to materiał, który jest bardzo chętnie wykorzystywany w aranżacji domowych przestrzeni. Wynika to z zalet, takich jak: wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne oraz odporność na wilgoć. Czarny granit jest jedną z najpiękniejszych odmian tego naturalnego surowca. Wprowadza do wnętrz elegancję i ponadczasowy szyk. Jakie elementy z czarnego granitu warto wykorzystać w swoim domu i ile to kosztuje?
Granit czarny
Granit czarny to jedna z odmian kamienia naturalnego. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na nią? Czarny granit w kuchni lub w pokoju – w postaci parapetów czy kominka – sprawia, że wnętrze prezentuje się niezwykle elegancko. Niezależnie od tego, jaki styl preferują domownicy, ten materiał zdecydowanie się sprawdzi. W zależności od upodobań można wykorzystać go na dużej powierzchni, na przykład w formie posadzki z czarnego granitu, lub zastosować jako detal – ten kamień doskonale nadaje się na parapety, blaty i okładzinę kominków.
Kwestie estetyczne to jednak nie wszystko. Czarny granit, podobnie jak pozostałe odmiany tego surowca, cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, ale także działanie szkodliwych substancji, np. kwasów. To dlatego blaty kuchenne z granitu czarnego są rekomendowane jako inwestycja na wiele lat.
Czarny granit – cena
Cena czarnego granitu waha się od 600zł za metr kwadratowy. Koszt zależy od rodzaju kamienia, ale także od faktury, jaka zostanie mu nadana. Czarny granit może być wykończony na różne sposoby, wśród których najpopularniejsze to:
- satynowy,
- polerowany (błyszczący),
- szlifowany,
- postarzany.
Na ostateczny koszt wpływa także kształt elementu, ilość wykonanych w nim otworów i ich rodzaj oraz wiele innych czynników. Trudno zatem określić dokładną kwotę, jaką klient zapłaci za czarny granit na blat kuchenny, parapet czy kominek.
Granit czarny – rodzaje
Warto podkreślić, że granit jest surowcem w pełni naturalnym, dlatego każdy jego fragment ma unikalny wygląd – nie ma dwóch takich samych kawałków, które miałyby identyczny układ żyłek i wybarwienie. Wyjątkiem nie jest czarny granit. Rodzaje tego kamienia są kategoryzowane ze względu na cechy wizualne, jednak każdy kamień jest niepowtarzalny. Blaty i kominki z czarnego granitu uchodzą za kwintesencję elegancji i szlachetności właśnie ze względu na to, że każdy z nich jest unikatowy.
Szczególnie popularne są odmiany Star Galaxy, Absolute Black, Titaniuim Black, Cosmic Black.
Czarny granit na blat kuchenny
Blat z czarnego granitu będzie doskonałym wyborem ze względu na właściwości tego kamienia. Jest odporny na działanie wilgoci, kwasów, a także uszkodzenia mechaniczne, np. ścieranie czy uderzenia twardymi przedmiotami. Czarny granit w kuchni to także piękny wygląd, elegancja i szlachetność. Blaty kuchenne z czarnego granitu idealnie komponują się z bielą na szafkach i płytkach, ale można je zestawiać także z innymi barwami. To propozycja dla osób ceniących minimalistyczny design, ale nie tylko. W klasycznych wnętrzach czarny granit także prezentuje się bardzo okazale.
Granit czarny na posadzce
Posadzka z czarnego granitu doskonale sprawdzi się w miejscach, które są narażone na intensywną eksploatację, czyli między innymi w kuchni i w łazience. Posadzka z czarnego granitu może także stanowić piękny akcent w pokoju dziennym lub hallu. Nie jest polecana do sypialni, gdyż może sprawiać, że to pomieszczenie stanie się mało przytulne.
Kominek z czarnego granitu
Kominki z czarnego granitu stanowią kwintesencję elegancji i ponadczasowego szyku. Głęboka czerń wzbogacona błyszczącymi drobinkami bądź bogatym użyleniem będzie pięknie prezentować się w każdym salonie. Planując aranżację kominka, warto dopasować jego formę do stylu panującego w pomieszczeniu. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, dobrze jest postawić na uniwersalny minimalizm. Kominki z czarnego granitu nie tylko są niezwykle okazałe, ale także praktyczne. Kamień jest wytrzymały i odporny na działanie wysokich temperatur. Istotna jest także łatwość utrzymania go w czystości.