Granit – kolory, ceny, tekstura i gęstość. Poznaj jego piękno

Naturalny kamień jest coraz popularniejszym materiałem wykończeniowym. W ostatnich latach ekologiczny minimalizm króluje w najmodniejszych projektach. Granit szczególnie cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwala stworzyć efektowne, funkcjonalne aranżacje. Daje piękny, naturalny efekt, a do tego jest wytrzymały i łatwy w konserwacji. Wyjaśniamy, co to jest granit, jakie są jego odmiany oraz ile kosztuje!

Granit – skała

Granit to kwaśna skała magmowa/plutoniczna o budowie jawnokrystalicznej. Składa się z kwarcu (w 20-60%), skalenia potasowego, plagioklazu oraz biotytu. Nazwa kamienia wywodzi się z łaciny – pochodzi od słowa granum, oznaczającego „ziarno”. Ma związek z tym, że granit posiada charakterystyczne, widoczne drobiny i odłamki, najczęściej w odcieniach szarości.

Ponieważ jest najbardziej pospolitą skałą skorupy ziemskiej, nie jest kosztownym materiałem i znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, intensywne użytkowanie oraz inne szkodliwe czynniki zewnętrzne Ciekawy pokrój sprawia, że prezentuje się wyjątkowo estetyczne, dlatego to nie tylko funkcjonalny, ale też efektowny kamień.

[Źródła: http://kamienie-budowlane.pgi.gov.pl/index.php?show=5https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/granit;3907567.html]

Granit – kolory

Skała ta występuje naturalnie w różnych barwach. Najczęściej można spotkać odmiany szare, w tym ciemne i jasne, nawet niemalże białe. Poza tym da się znaleźć piękne kompozycje w ciepłych odcieniach ziemi: kremowych, piaskowych, beżowych lub brązowych. Zdarzają się również kamienie rdzawe, wręcz czerwone, a także o lekkim zabarwieniu różowym lub zielonym. Szczególnie elegancko prezentuje się czarna odmiana granitu – gładka lub urozmaicona ziarnem o różnej średnicy. Poszczególne rodzaje doskonale sprawdzają się w rozmaitych realizacjach. W naszej ofercie można znaleźć szeroki wybór wariantów w zachwycających odcieniach.

Granit czarny

Czarny granit prezentuje się równie pięknie, co np. onyksy. Przy tym jest od nich o wiele wytrzymalszy i ma przystępniejszą cenę. Z jego pomocą można stworzyć m.in. zachwycające blaty do kuchni, które idealnie uzupełnią nowoczesny wystrój. Taki materiał wygląda niesamowicie elegancko, wręcz luksusowo.

Granit czerwony

Czerwony granit doskonale sprawdzi się jako wykończenie w miejscach, które chce się wizualnie ocieplić. Gustownie ożywia nowoczesne aranżacje. Nadaje wnętrzom charakteru i tworzy przyjemną atmosferę. Doskonale prezentuje się m.in. jako kafelki podłogowe, parapety czy wykończenie kominka.

Granit zielony

Zielony granit zachwyca swoim wyjątkowym, niemalże magicznym wyglądem. Jego poświata przywodzi na myśl szmaragdy, jadeity i inne szlachetne minerały. Nawet niewielki element wykonany z takiego kamienia zupełnie odmienia cały wystrój. Świetnie sprawdzi się np. jako kafelki łazienkowe czy tarasowe.

Granit brązowy

Brązowy granit prezentuje się wyjątkowo elegancko. Wspaniale uzupełni wystrój wnętrz w bardziej klasycznym stylu, ale dobrze odnajdzie się też w najnowocześniejszych aranżacjach. Najlepiej wygląda na blatach – szczególnie gdy wybierze się odmiany o ciekawych wzorach. Z powodzeniem można zastosować go także do wykończenia podłóg lub stworzenia ścieżek w ogrodzie.

Granit – tekstura

Tekstura granitu może być najróżniejsza, m.in. średniokrystaliczna, grubokrystaliczna lub drobnokrystaliczna. Zdarzają się także odmiany porfirowate (o drobinach i strukturach różnych wielkości), mające układ bezładny lub ukierunkowany. W RR Granity można znaleźć zarówno gładkie, jednolite granity, jak i niezwykle efektowne, nieregularne warianty. Niektóre posiadają piękne smugi lub pasy, inne zachwycają wyraźnym ziarnem. Każda płyta jest absolutnie wyjątkowa, ponieważ ma własny, niepowtarzalny wzór.

Granit – gęstość

Gęstość granitu zazwyczaj wynosi od 2,65 do 2,75 g/cm3. Od tej wartości w dużej mierze zależy waga kamienia oraz jego cena. Płyty o tych samych wymiarach mogą mieć różną wagę. W naszej ofercie można znaleźć odmiany o większej i mniejszej gęstości.

[Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Granit]

Ciężar właściwy granitu

Ciężar granitu wynosi ok. 2600-3200 kg/m3. Przeciętna płyta o wymiarach 1 m x 1 m x 5 cm waży nawet ok. 150 kg. Z reguły najcięższe są odmiany ciemniejsze. Im skała jest jaśniejsza, tym mniej waży. Warto wziąć tę kwestię pod uwagę, gdy wybiera się materiały np. na ściany – lżejsze gatunki będą lepiej się sprawdzać.

Granit – zastosowanie

Płyty granitowe oraz jej części mogą być wykorzystywane na najróżniejsze sposoby. Doskonale sprawdzają się jako m.in. blaty, kafelki, parapety, schody, wykończenie kominków czy inne elementy dekoracyjne. Z pomocą dostępnych w naszej ofercie materiałów powstało już wiele zachwycających aranżacji. Przykładowe realizacje można obejrzeć tutaj: https://rrgranity.pl/realizacje/. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub za pośrednictwem formularza dostępnego na naszej stronie.

Granit – cena za m2

Ceny granitu za m2 są różne, ponieważ zależą od gatunku oraz pochodzenia danego kamienia. W naszej ofercie proponujemy materiały pozyskiwane z Polski i całego świata, m.in. Indii, Afryki, Norwegii, Brazylii, Włoch i Hiszpanii. Naturalne kamienie to nasza pasja, dlatego wybieramy wyłącznie produkty najwyższej jakości. By uzyskać wstępną wycenę realizacji zachęcamy do kontaktu z nami. Numery telefonów, adresy oraz formularz można znaleźć na stronie: https://rrgranity.pl/kontakt/.