Hol, czyli przedpokój, to pierwsze miejsce, do którego wchodzą goście zaproszeni do domu. Nic dziwnego, że właśnie ta część całej nieruchomości stanowi swoistą wizytówkę. Jak urządzić duży hol, a jak zaaranżować ten mniejszy przedpokój? Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę, wybierając poszczególne elementy wyposażenia holu? Pamiętaj, że funkcja estetyczna po przekroczeniu progu domu jest oczywiście ważna, ale hol wejściowy w domu musi spełniać również te praktyczne. Dowiedz się więcej już teraz i poznaj niejeden pomysł na hol w domu.
Znaczenie holu
Aranżacje holu muszą przewidywać różne funkcje tego pomieszczenia. W przeszłości wiatrołap pełnił funkcję łapania zimnego powietrza. Była to pierwsza przestrzeń, która oddzielała drzwi wejściowe od reszty domu. Dzisiaj rola korytarza jest podobna, ale wymaga się od niego jeszcze więcej, tym bardziej, jeśli znajduje się blisko otwartej strefy dziennej. Mimo swoich pierwotnych, praktycznych funkcji wiatrołap musi być również estetyczny. Hol/przedpokój powinien być spójny z pozostałymi wnętrzami mieszkania czy domu. Co więcej, jako wizytówka nieruchomości, aranżacja holu musi być estetyczna i modna, zgodna z najnowszymi trendami. Sprawdź, jak urządzić przedpokój, jakie meble do holu sprawdzą się najlepiej i jaka podłoga będzie idealna do przedpokoju.
Jak urządzić hol w domu?
Korytarz ma być funkcjonalny i praktyczny. Najczęściej przedpokoje nie są duże, więc ich wyposażenie pozostaje minimalistyczne. Wymaga się, aby zarówno elementy wykończeniowe holu, jak i jego wyposażenie, były wykonane z najlepszej jakości materiału. Meble do korytarza powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wody czy zabrudzenia. Szczególną uwagę zwraca się na podłogę w przedpokoju. Właśnie ona narażona jest na intensywną eksploatację, a mokre obuwie w błocie lub śniegu, piach i buty na wysokim obcasie nie powinny stanowić dla podłogi żadnego zagrożenia. Właśnie dlatego w wiatrołapie najczęściej stosuje się podłogę z kamienia naturalnego.
Z czego zrobić podłogi?
W holu doskonale sprawdzi się podłoga z granitu. Granit uznawany jest za jeden z najtwardszych kamieni naturalnych, który nie wymaga specjalnej konserwacji i można go bardzo łatwo utrzymać w czystości. Płytki granitowe są odporne na ciężar, wysoką i niską temperaturę, zarysowania, pękanie i ścieranie. Co więcej, granit występuje w tak licznych odsłonach, że bez problemu udaje się wybrać podłogę w preferowanym odcieniu, biorąc pod uwagę kolorystykę oraz wzornictwo. Naturalne przejścia i użylenie pozwalają nadać podłodze unikalny design. Taka podłoga w holu z całą pewnością może stanowić doskonały element dekoracyjny i z powodzeniem przetrwa długie lata.
Jaki kolor ścian?
Ściany w przedpokoju powinny być stonowane i raczej w jasnym odcieniu. To pomieszczenie nie zawsze jest przestronne i najczęściej nie posiada okien. Biała farba optycznie powiększy niewielki hol i dobrze odbije światło, nie dając wrażenia mroku. Pamiętaj tylko, aby do malowania ścian w korytarzu, używać farb, które można myć. Przedpokój to przecież przestrzeń podatna na zabrudzenia.
Na ścianach w wiatrołapie doskonale sprawdzi się też marmur, a płytki są wręcz o wiele praktyczniejsze od farby. Wybierając płyty marmurowe w jasnej tonacji, staną się one doskonałą ozdobą tego wnętrza i nadadzą mu wyjątkowo eleganckiego, wręcz luksusowego charakteru.
Meble do domowego holu
Hol najczęściej wyposażony jest minimalistycznie. Dobrze sprawdzi się zabudowana szafa na odzież wierzchnią, praktyczna szafka na buty i wieszak na codzienne kurtki. Przedpokój powinien być wyposażony w niewielką konsolę na klucze, piloty do bramy czy rękawiczki. Korytarze coraz częściej zawierają też ławkę czy siedzisko, które sprawdzi się na przykład do komfortowego zakładania obuwia.
Pamiętaj, że wszystkie meble do przedpokoju powinny być najlepszej jakości. Muszą być odporne na zabrudzenia i działanie wody — niejednokrotnie wkładane są do nich mokre buty czy przemoczone deszczem płaszcze.
Hol — aranżacje i inspiracje
Hol w domowej przestrzeni możesz urządzić zgodnie z własnym gustem, aby był spójny z aranżacją pozostałych wnętrz Twoich „czterech kątów”. Jeśli hol znajduje się tuż przy otwartym salonie, tym bardziej postaw na jego estetyczny i dekoracyjny charakter. Przedpokój z powodzeniem można urządzić w stylu klasycznym, nowoczesnym, boho, glamour czy loftowym, w zależności od tego, jaki klimat domowych wnętrz preferujesz. Zawsze zwracaj jednak uwagę na to, aby przedpokój pozostał minimalistyczny i w miarę przestronny. Mnogość elementów wyposażenia nie może przeszkadzać w codziennym użytkowaniu strefy tuż przy drzwiach wejściowych.
Pomysł na nowoczesny hol w domu
Nie wiesz, jak urządzić przedpokój? Inspiracje w stylu nowoczesnym mogą być strzałem w dziesiątkę. Postaw na płytki marmurowe na ścianach w jasnej tonacji i taką samą podłogę. Ten kamień naturalny idealnie komponuje się z naturalnym drewnem i luksusowym welurem — te materiały warto wykorzystać, inwestując w jakościowe meble do przedpokoju. Aby hol był przestronny, dobrze sprawdzą się białe meble, spokojnie możesz postawić jednak na wyraziste dodatki, które ożywią tę przestrzeń.
Jak urządzić hol / przedpokój w wiejskim domu?
W przedpokoju w stylu retro czy boho świetnie sprawdzi się zestawienie naturalnego drewna z granitem. Elementy wykonane z drewna muszą być jednak odpowiednio zabezpieczone, aby nie wymagały częstej renowacji. Weź pod uwagę, że deski nie są tak odporne na wodę, jak kamień naturalny. Najlepiej, jeśli korytarze będą miały podłogę z płytek granitowych, zaś drewno pojawi się w dodatkach, na przykład na ścianie czy jako podstawa konstrukcji mebli do przedpokoju.
Duży hol w domu – inspiracje
Duży hol daje ogromne pole do popisu. Tutaj nie trzeba się ograniczać. Warto postawić na szafę w zabudowie, siedzisko, konsolę, praktyczny wieszak, nie może zabraknąć również obszernego lustra. Pięknie wyglądają przestronne korytarze w luksusowym wydaniu, z granitem na podłodze i luksusowym marmurem na ścianie. Dużą rolę odgrywa też oświetlenie, w holu w stylu glamour warto powiesić kryształowy żyrandol.
Mały hol – aranżacje
Najczęściej urządza się przedpokój na małą skalę, ponieważ zazwyczaj ta strefa jest niewielkich rozmiarów. W tym przypadku znaczenie ma ergonomia. Funkcjonalny i praktyczny hol warto urządzić w jasnych barwach, z zabudową pod sam sufit. Dobrze sprawdzają się wieszaki na ścianie, a nie te wolnostojące. Korzystając z takiego rozwiązania, najlepiej zabezpieczyć ścianę, wykorzystując płytki granitowe, które są odporne na brud i wodę.