Jak wykończyć schody betonowe za pomocą kamienia naturalnego?

Schody betonowe to najczęściej spotykana konstrukcja w domach wolnostojących oraz segmentach. Są trwałe i odporne na wszelką eksploatację, natomiast szczególną uwagę warto zwrócić na materiał, jaki zostanie użyty do ich wykończenia. Jak wykończyć schody betonowe, aby ten element wnętrz był nie tylko reprezentacyjny i estetyczny, ale również w pełni wytrzymały na intensywne użytkowanie? Do wykończenia schodów świetnie nadaje się kamień naturalny. Dowiedz się więcej, dlaczego i jaki konkretnie kamień najlepiej w tym celu zastosować.

Dlaczego warto stosować kamień naturalny do wykończenia betonowych schodów?

Schody wewnętrzne w nieruchomości mieszkalnej są intensywnie eksploatowane, dlatego powinny być wykończone materiałem odpornym na ścieranie, odbarwienia czy pękanie. Co więcej, na betonowych schodach najlepiej położyć materiał, który jest antypoślizgowy i łatwy w utrzymaniu czystości. Kamień naturalny, na przykład płytki kamienne spełniają wszystkie te wymagania. Warto również podkreślić, że betonowe schody i ich wykończenie są sporą inwestycją finansową, a same prace wykończenia schodów zajmują sporo czasu i wiążą się z realizacją skomplikowanych zadań remontowych. Kamień naturalny jest materiałem, który będzie wykazywać swoje doskonałe właściwości przez wiele lat. Do tego na schodach wewnętrznych jest zawsze uniwersalny i ponadczasowy, a więc pozostaje zawsze modny. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak wykończyć schody betonowe, przeczytaj poniżej charakterystykę marmuru, granitu czy konglomeratu i wybierz kamień, który położysz na całych schodach zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Jaki kamień naturalny będzie najlepszy na wykończenie schodów?

Wykończenie schodów betonowych kamieniem naturalnym zawsze daje doskonały efekt wizualny. Taki materiał stosuje się do wnętrz najbardziej ekskluzywnych, chociaż trzeba przyznać, że sprawdza się doskonale bez względu na styl aranżacji domu. Kamień naturalny wygląda okazale w nieruchomościach urządzonych w stylu klasycznym, nowoczesnym, loftowym, retro, glamour czy skandynawskim. Powierzchnia z kamienia jest nie tylko praktyczna czy wykazuje wysoką klasę antypoślizgowości, ale może stanowić również idealny element dekoracyjny. Każdy kamień naturalny można wybierać wedle koloru, struktury czy naturalnie powstałych wzorów w formie nacieków i żyłek. Który gatunek kamienia będzie najlepszy na schody z betonu?

Wykończenie schodów marmurem

Właśnie schody marmurowe są najczęściej wybieraną przez inwestorów opcją. Wygląd marmuru jest najbardziej luksusowy i prestiżowy. Należy jednak pamiętać, że przy zastosowaniu tego rodzaju kamienia konieczne jest zadbanie o jego regularną impregnację. Marmur jest stosunkowo delikatny, wykazuje sporą chłonność, przez co może się odbarwiać. Co więcej, jeśli nie będzie odpowiednio zabezpieczony, może się rysować. O ile w przypadku wykończenia schodów betonowych jest to dobre rozwiązanie, tak marmur nie powinien być wykorzystywany jako blat kuchenny.

schody z granitu

Wykończenie schodów granitem

Granit jest jednym z najtwardszych kamieni naturalnych, dlatego z powodzeniem można stosować go nie tylko na schody z betonu, ale również na posadzkę czy blaty. Jest w pełni odporny na intensywną eksploatację, wykazuje też łatwość utrzymania w czystości, a jego powierzchnia nie jest śliska. Kolejnym atutem granitu jest fakt, że z powodzeniem udaje się wybierać kamień wedle preferowanego koloru czy wzoru użylenia. Ponieważ wykazuje dużą odporność, nie wymaga się tak częstej jak w przypadku marmuru impregnacji.

Wykończenie schodów konglomeratem

Tańszą, ale równie dobrą alternatywą dla wykończenia schodów betonowych naturalnym kamieniem jest zastosowanie konglomeratu. Konglomerat wykazuje tak samo doskonałe właściwości, jak naturalny granit. Uznaje się również, że może być nawet znacznie odporniejszy na destrukcyjne czynniki niż marmur. Sam konglomerat to mieszanka skał i kamieni, która zostaje połączona żywicą. Schody żelbetowe można wykańczać na całej powierzchni w wybranym kolorze. Dzisiaj ogromną popularnością cieszą się takie wykończone konglomeratem w kolorze białym lub czarnym.

Wykończenie z kamienia naturalnego a śliskość schodów

Jeśli nadal nie wiesz, czym obłożyć schody, weź pod uwagę aspekty praktyczne. Priorytetem jest nie tylko utrzymanie schodów w należytej czystości, ale również korzystanie z nich w optymalnym komforcie. Koniecznie zwróć uwagę, aby kamień posiadał specjalne żłobienia antypoślizgowe (świetnie sprawdzają się też w przypadku schodów zewnętrznych). Dobrym rozwiązaniem są również profilowane płytki stopnicowe.

Wykończenie schodów betonowych – wybierz właściwego dostawcę kamienia naturalnego

Jeśli wybrałeś schody z kamienia naturalnego, które są trwalsze i bardziej luksusowe, niż schody drewniane, aby móc cieszyć się ich nienaganną jakością, kup marmur, granit czy konglomerat od sprawdzonego dostawcy. Weź pod uwagę, że inwestycja finansowa w taki rodzaj wykończenia schodów wewnętrznych nie jest mała, dlatego nie podejmuj ryzyka. Rozpocznij współpracę z producentem, który działa w tej branży od wielu lat i sprowadza kamień z różnych zakątków świata. Sprawdź ofertę RR Granity, wybieraj spośród szerokiego asortymentu, skorzystaj z pomocy doświadczonych profesjonalistów i ciesz się schodami, które będą nie tylko praktyczne, ale staną się także idealną ozdobą Twojej nieruchomości.