Kamień elewacyjny nie jest inwestycją tanią, ale cieszy się ogromną popularnością, ponieważ wykazuje ogrom pozytywnych właściwości. W przypadku kamienia naturalnego inwestor może liczyć na idealnie estetyczny i reprezentacyjny element wykończenia nieruchomości. Co więcej, wykorzystanie kamienia elewacyjnego można liczyć na doskonałą trwałość użytego materiału. Dlaczego jeszcze warto postawić na takie wykończenie elewacji budynku i jaki konkretnie kamień naturalny wybrać, aby móc cieszyć się jego zaletami przez długi czas?
Czy kamień naturalny na elewacje to dobry wybór?
Kamień elewacyjny jest doskonałym wyborem jako materiał wykończeniowy domu mieszkalnego. Do jego najważniejszych walorów zaliczają się właściwości, zgodnie z którymi jest to najlepszy:
- materiał dekoracyjny,
- materiał izolacyjny,
- materiał odporny na niekorzystne warunki, jakie panują na zewnątrz,
- materiał odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne,
- materiał, który wyróżnia trwałość i wytrzymałość,
- materiał odporny na zabrudzenia i łatwy w utrzymaniu czystości,
- materiał, który jest ponadczasowy, uniwersalny i zawsze modny.
Aby kamień elewacyjny mógł służyć na zewnętrznych ścianach w swojej doskonałości przez wiele lat, należy wybrać jego odpowiedni rodzaj. Największą popularnością cieszy się twardy granit oraz płyty konglomeratowe. Szczegółową charakterystykę tego rodzaju produktów znajdziesz poniżej.
Rodzaje naturalnych kamieni elewacyjnych
Wybór kamienia naturalnego wcale nie jest prosty, ponieważ jego producenci i dystrybutorzy oferują różne rodzaje, które wyróżniają się nie tylko oryginalnym designem, ale również jakością. Za metr kwadratowy kamienia elewacyjnego trzeba zapłacić też inną cenę, chociaż oczywiście nie ona powinna być w tym przypadku priorytetem. Odporność, trwałość, ale i estetyka oraz ostateczny styl wykończenia nieruchomości, to aspekty, które zawsze warto uwzględniać podczas podejmowania ostatecznej decyzji.
Granit elewacyjny
To właśnie granit na elewacje budynków wyróżnia się doskonałym poziomem twardości, a jego nasiąkliwość wyliczana jest tylko na 1%. Oznacza to, że jest naturalny kamień elewacyjny w pełni odporny na działanie czynników atmosferycznych, takich jak opady deszczu czy śniegu, ale również wysoką albo niską temperaturę. Co więcej, wykorzystanie granitu zapewnia komfort w zakresie utrzymania domu w czystości, ten kamień nie wchłania zanieczyszczeń i łatwo można go umyć z kurzu, błota i innego brudu. Ten rodzaj kamienia elewacyjnego jest odporny na pękanie, zarysowania, ścieranie oraz odbarwienia. Może być stosowany w miejscach narażonych szczególnie na działanie destrukcyjnych czynników, na przykład przy wejściu do budynku, przy garażu czy przy rynnach.
Płyty konglomeratowe na elewacje
Płyty konglomeratowe do złudzenia przypominają naturalny kamień, montuje się łatwo i można dostosować je wedle unikalnych warunków ścian elewacyjnych. Konglomerat można wybierać wedle kolorów i wzornictwa, świetnie sprawdzają się w ramach wykończenia nieruchomości w stylu klasycznym bądź nowoczesnym.
Kamień naturalny elewacyjny — zalety
Znacząca część tego tekstu została poświęcona walorom, które wskazują na aspekty praktyczne wykorzystania kamienia naturalnego na elewację budynku, natomiast uwzględnić warto również zalety wizualne tego materiału, w tym estetykę, akcent dekoracyjny, design, obowiązujące trendy mody oraz oczywiście indywidualny gust inwestora. Trzeba przyznać, że wszystkie rodzaje kamienia naturalnego spełniają w tym zakresie wszelkie wymagania. Natura stworzyła trwałe kamienie o wyjątkowym wyglądzie. Można wybierać je wedle preferowanej kolorystyki czy wzornictwa, a każdy kamień elewacyjny jest niepowtarzalny, wyróżniający się unikalnymi naciekami, przejściami oraz żyłkami.
Największą popularnością cieszą się kamienie naturalne na elewację nieruchomości w odcieniach brązu, beżu, szarości, bieli oraz czerni, natomiast ostateczny wybór zależy od gustu klienta.
Kamień naturalny na elewację — na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Pierwszorzędne znaczenie ma oczywiście rodzaj kamienia elewacyjnego, ale inwestor powinien wziąć pod uwagę także inne czynniki. Uwzględnić warto rodzaj montażu kamienia, ponieważ niektóre sprzedawane są w formie płytek, inne materiały tego typu oferowane są w dużych panelach. Płyty elewacyjne mogą być również wykonane na specjalne zamówienie, pod konkretny wymiar, co znacznie ułatwia montaż na ścianach domu i ma znaczenie, biorąc pod uwagę estetykę wykończenia elewacji.
Chociaż to aspekty praktyczne są najważniejsze, kolorystyka i wzornictwo również mają znaczenie. Warto dopasować kamień elewacyjny, dopasowując go do pozostałych elementów wykończenia nieruchomości, na przykład do dachu, stolarki drzwiowej oraz stolarki okiennej. Rodzaj elewacji można wybierać również ze względu na styl całego domu, kamienie naturalne świetnie pasują do aranżacji nowoczesnych, ale również tych klasycznych, loftowych, retro czy skandynawskich.
Kolejny czynnik to cena i nie ulega wątpliwości, że ma ona spore znaczenie dla inwestora. Kamienie elewacyjne różnią się kosztem i można wśród ich gatunków wybierać tańsze alternatywy. Zawsze warto jednak pamiętać, że całkowita rezygnacja z tego materiału może nie być korzystna, ponieważ inne zamienniki nierzadko charakteryzują się znacznie gorszą jakością.