Kamienne płytki basenowe — co pod basen ogrodowy?

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Już teraz zaplanuj odpowiednie miejsce na basen ogrodowy. Jeśli chcesz korzystać z takiej atrakcji przez wiele lat przy zachowaniu pełnego komfortu, dobrze przemyśl nie tylko miejsce postawienia basenu do codziennego relaksu. Ogromne znaczenie ma również podłoże pod basen. Szczególną uwagę zwróć nie na aspekty estetyczne, ale przede wszystkim na te praktyczne. Podpowiadamy, jakie podłoże pod basen ogrodowy sprawdzi się doskonale.

Kamienne płytki basenowe — czy to dobry pomysł?

Przygotowanie odpowiedniego miejsca na basen ogrodowy, to już połowa sukcesu, aby móc relaksować się w czasie upałów, korzystając z przydomowej przestrzeni. Jeśli planujesz zainwestować w basen rozporowy, basen stelażowy czy basen dmuchany, koniecznie uwzględnij jego dno, aby móc zachować trwałość basenu.

Podpowiemy Ci, jakie podłoże pod basen nie sprawdzi się najlepiej. To między innymi:

 • żwir, który może uszkodzić dno basenu,
 • piasek, który zbyt mocno się nagrzewa i łatwo zanieczyszcza wodę w basenie,
 • asfalt, który topi się w wysokich temperaturach i może uszkodzić dno basenu ogrodowego,
 • drewno, które nie jest odporne na działanie wody i może wymagać częstej renowacji.

Naturalnym, dobrym podłożem basenowym może być trawnik albo specjalne maty piankowe, jeśli teren jest idealnie wyrównany. Dobrze sprawdzi się też kostka brukowa oraz kamienne płytki. Te ostatnie wykazują ogrom walorów praktycznych i wizualnych, dlatego właśnie płytki kamienne na zewnątrz wybierane są najczęściej.

Płytki antypoślizgowe zewnętrzne — jaki kamień się nadaje?

Za najlepsze podłoże pod basen ogrodowy uznaje się płyty tarasowe z naturalnego kamienia. Na ustawienie basenu ogrodowego idealnie nadaje się granit. Poznaj najważniejsze zalety, które pozwalają na optymalny komfort użytkowania basenu w naszym ogrodzie. Granit jako naturalny kamień wykazuje szereg korzystnych właściwości. Przede wszystkim:

 • pozwala stworzyć idealnie równe podłoże, gładki i twardy teren pod basen ogrodowy, który nie uszkadza dna basenu,
 • jest antypoślizgowy, co ma ogromne znaczenie w warunkach nadmiaru wody,
 • jest odporny na znaczny ciężar wody,
 • jest odporny na warunki atmosferyczne, wysokie i niskie temperatury, opady deszczu, śniegu i zabrudzenia,
 • jest odporny na zabrudzenia, łatwo utrzymać go w czystości,
 • granit nie wymaga częstej konserwacji, tego rodzaju twarde podłoże może służyć pod zadaszeniem, jak i na zewnątrz,
 • płytki granitowe charakteryzują się wieloletnią żywotnością, to inwestycja jedna na wiele lat.

Warto również podkreślić, że przygotowanie podłoża pod basen ogrodowy z płyt granitowych pozwala uzyskać doskonały efekt wizualny. Kamień naturalny pięknie komponuje się z ogrodową roślinnością. Ten element wykończenia przydomowej przestrzeni jest uniwersalny i zawsze modny.

Jego kolorystykę i naturalne wzornictwo można wybierać, biorąc pod uwagę styl ogrodu. Świetnie pasuje jako podłoże pod basen stelażowy, baseny rozporowe czy baseny dmuchane w ogrodach nowoczesnych, retro, boho, skandynawskich albo loftowych. Granit, na którym stanie basen ogrodowy może być też ozdobnym akcentem wyróżniającym na terenach zielonych, które zostały urządzone w stylu klasycznym.

Wykończenie brzegu basenu — kamienne obrzeża basenowe

kladzenie plytek basenowych

Jeśli w Twoim ogrodzie ma służyć basen murowany czy poliestrowy na stałe i nie planujesz demontażu basenu, zadbaj o jego należyte wykończenie. Kamienne obrzeża basenowe sprawdzą się doskonale, ponieważ:

 • mogą być antypoślizgowe, dzięki czemu pozostają w pełni bezpieczne,
 • są łatwe w utrzymaniu czystości i nie wymagają częstej konserwacji,
 • są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie wody,
 • są wytrzymałe, z powodzeniem przetrwają wiele lat nawet intensywnej eksploatacji,
 • mogą pełnić atrakcyjną funkcję dekoracyjną basenowej strefy. Kamienne obrzeża basenowe można wybierać spośród licznych wzorów i kolorów.

Kamień jako otoczenie basenu ogrodowego

Basen ogrodowy ustawiony w centralnym miejscu przydomowej przestrzeni nie jest już namiastką luksusu. Dzisiaj stanowi wręcz podstawowe wyposażenie terenu zielonego i sprawdza się w sezonie letnim do rekreacji i wypoczynku.

Zadbaj o walory estetyczne kąpielowej strefy w ogrodzie. Kamień naturalny sprawdzi się doskonale jako element dekoracyjny. Płyty granitowe można wybierać wedle preferowanej kolorystyki, a każdy taki element zawiera naturalny dekor w postaci żyłek i wyżłobień. Płyty z granitu na zewnątrz mogą być różnej wielkości, o chropowate – antypoślizgowe bądź idealnie gładkie. Ten materiał wykończeniowy pozwoli Ci stworzyć elegancki ogród pełen praktycznych funkcji użytkowych.

Kamienne płytki basenowe — podsumowanie

Kamień naturalny do strefy basenowej wybierają inwestorzy, którzy stawiają na najlepszą jakość ogrodowych materiałów, ale jednocześnie chcą cieszyć się wyjątkowym, ekskluzywnym otoczeniem, pełnym wyjątkowych dekorów. Granit na przygotowanie terenu pod basen to nie tylko rozwiązanie praktyczne, które z powodzeniem będzie służyć długie lata, ale też doskonały dekor, który pasuje do ogrodów w każdym stylu.

Jeśli planujesz postawienie basenu ogrodowego, koniecznie poznaj ofertę producenta płyt granitowych RR Granity. Takie podłoże zamówisz wedle swoich potrzeb i zawsze w atrakcyjnej cenie. Meta description: Płytki granitowe na zewnątrz świetnie nadają się jako podłoże pod baseny ogrodowe. Sprawdź, jakie właściwości ma naturalny kamień i dlaczego warto stosować go w ogrodowej przestrzeni.