Ogrodzenie z kamienia — jaki kamień na ogrodzenie wybrać?

Nie ma wątpliwości, że wykonane z kamienia ogrodzenie ogrodu i całej posesji jest nie tylko estetyczne pod względem wizualnym, ale również praktyczne i trwałe, nawet w ramach jego intensywnej eksploatacji. Czy jednak każdy kamień naturalny sprawdzi się, aby zrobić z niego trwały i stabilny płot, który pozwoli też zachować optymalne bezpieczeństwo i należyty komfort użytkowników przydomowego terenu? Jeśli planujesz kamienne ogrodzenie, dowiedz się więcej już teraz i wybierz najlepszy materiał do realizacji takiej inwestycji.

Ogrodzenia z kamienia — rodzaje

Do budowy ogrodzenia z powodzeniem można wykorzystać różnego rodzaju kamienie naturalne. Świetnie sprawdzi się płot z kamieni polnych, popularne są ogrodzenia gabionowe, do których wykorzystuje się na przykład najlepszej jakości kamienie łupane. Kamienny mur warstwowy może postać, wykorzystując kamienie polne, ale też dłuższe kamienie rzeczne z dodatkiem bloczków betonowych. Jak widać, wybór rodzaju ogrodzenia z kamienia jest ogromny. Zawsze warto zastanowić się, uwzględniając jego konstrukcję nie tylko wedle pożądanego efektu estetycznego czy stylu całej posesji, ale również patrząc na jego stabilność i trwałość. Mur z kamienia naturalnego może mieć nieregularne kształty albo zostać stworzony z płyt z kamienia granitowego. Lico muru może być klasyczne, eleganckie, nowoczesne albo w charakterze klimatu retro. Pamiętaj, że nie liczy się tylko ich wygląd, ale do niezaprzeczalnych zalet ogrodzeń kamiennych zalicza się ich wytrzymałość i odporność na nierzadko niekorzystne warunki atmosferyczne. Na pewno warto zainteresować się, aby wybrać ogrodzenie z kamienia naturalnego, które będzie odporne na działanie wody i zabrudzeń. Kamień nie będzie wtedy porastać glonami, zmieniać swojego wyglądu czy struktury, a inwestor nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów z tytułu renowacji takiego muru.

Płot z kamienia

Wysoki płot można ułożyć większymi kamieniami, na płaskich powierzchniach dobrze sprawdzi się kamień polny lub kamień łamany, aby stworzyć mur rzędowy, uzyskując równą wysokość warstw, podobnie jak w przypadku muru z cegły. Dobrym rozwiązaniem będzie też mur cyklopowy, który składa się z dużych i małych kamieni ogrodzeniowych, które charakteryzują się przyciosaną powierzchnią. Dzięki temu można je układać w ten sposób, by ściśle przylegały do siebie i na jednakową wysokość.

Murek z kamienia

Praktycznie każdy rodzaj kamienia nadaje się do stworzenia niskiego murku. Bez problemu można wykonać tzw. mur dziki z mniejszych kamieni polnych, tzw. otoczaków. Takie ogrodzenie z kamieniami dobrze sprawdzi się, jeśli wybierzesz piaskowiec.

Mur z kamienia

Ogrodzenia kamienne mogą być wykonane z różnego rodzaju kamienia, natomiast zawsze konieczne jest przygotowanie do ich postawienia równego podłoża na naszej posesji. Ponieważ nie tylko te duże kamienie są ciężkie, ale każda kamienna konstrukcja wykazuje ogromny ciężar, zaleca się wykonanie fundamentów, które nie ulegną zniszczeniu, na przykład pod wpływem wody. Uwzględnić trzeba też dylatację, która ma znaczenie dla równego osiadania gruntu i poziomu zamarzania gruntu. Wybierając konkretne rodzaje kamieni, warto zwrócić uwagę także na przęsła i sposób łączenia kamieni naturalnych.

Jaki kamień na ogrodzenie?

Kamienne ogrodzenia mogą być wykonane z różnego materiału. Ogromną popularnością, szczególnie na posesjach retro i przy tych klasycznych budynkach cieszą się ogrodzenia z kamienia polnego. Nie rzadziej wybierane są ogrodzenia z kamieni łupanych, które są nie tylko estetyczne, ale i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto dodać, że budowa ogrodzenia z takich kamieni naturalnych jest nieco mniej kosztowna, niż ogrodzenia z kamienia naturalnego szlachetnego, jak granit.

Kamienne ogrodzenie może być też wykonane, wykorzystując wapienie czy piaskowce. To materiał niezwykle atrakcyjny pod względem wizualnym, ale charakteryzuje je nieco mniejsza trwałość, biorąc pod uwagę przede wszystkim destrukcyjny wpływ wody na ich stan.

Ogrodzenie z granitu — co warto wiedzieć?

Coraz chętniej wykorzystuje się granit łupany do tworzenia okazałych ogrodzeń posesji i ogrodów. Trzeba przyznać, że ogrodzenie z kamienia jest niezwykle efektowne i praktyczne pod względem trwałości. Sam granit jest uznawany za jeden z najtwardszych i odpornych materiałów, uwzględniając kamienie naturalne, które mogą być stosowane również na zewnątrz.

Ogrodzenie kamienne zawsze powinno być dopasowane do architektury domu i warto dodać, że niski murek z kamienia naturalnego, jakim jest granit, jest na tyle uniwersalny, że pasuje do każdego stylu. Ogrodzenie z zastosowaniem granitu może składać się nie tylko z litego muru, ale również metalowych przęseł, gdzie kamień jest tylko dodatkiem i stanowi stabilny filar całej konstrukcji.

Bez względu na rodzaj ogrodzenia, mury z granitu są zawsze świetnym rozwiązaniem, jeśli stawiasz na najlepszą jakość. Sprawdzą się zarówno na małych działkach, jak i dużych posesjach. Takie ogrodzenie jest doskonałe bez względu na jego wysokość. Płot kamienny z granitu będzie idealnym uzupełnieniem dekoracyjnym całego terenu. Mały murek z granitu albo wysoki płot z kamienia łupanego granitowego dobrze komponuje się z aranżacją w stylu nowoczesnym i tym klasycznym. Szczególnie świetnie wyglądają kamienie, które mają ciepłe barwy.