Płytki z kamienia naturalnego czy płytki gresowe do salonu – co wybrać?

Podłoga, jako baza salonu powinna być przede wszystkim trwała, ale również estetyczna. Inwestorzy najczęściej stawiają na rozwiązania jakościowe, ale jednocześnie klasyczne, które są na tyle uniwersalne, że pasują do każdego wnętrza i stylu aranżacji. Największą popularnością cieszą się płytki gresowe oraz te z kamienia naturalnego. Który materiał na podłogę wybrać, aby spełnił wszystkie indywidualne potrzeby inwestora?

Kamień w salonie — zalety płytek kamiennych

Podłoga ma być praktyczna, łatwa w utrzymaniu czystości, komfortowa w codziennym funkcjonowaniu, odporna na wszelkie uszkodzenia i intensywną eksploatację. Wszelkie te wymagania spełnia posadzka wykonana z kamienia naturalnego.

Świetnie sprawdza się granit i płytki granitowe, które są odporne na ciężar, pękanie, ścieranie, zarysowania czy odbarwianie. Podłoga z granitu jest odporna na działanie wody, tłuszczu czy wysokich temperatur, dlatego z powodzeniem można ją stosować nie tylko w przestrzeni salonowej, ale także w kuchni oraz w łazience. Wybór płytek z kamienia naturalnego może być również podyktowany wygodą użytkowania podłogi. Łatwo utrzymać ją w należytej czystości i nie trzeba specjalnie pielęgnować czy konserwować. Co więcej, granit wykazuje doskonałe właściwości antybakteryjne. Płytki kamienne znakomicie nadają się do ogrzewania podłogowego. Nagrzany kamień, długo utrzymuje i oddaje ciepło.

Kamień w salonie na ścianie

Jeśli chcesz wykorzystać naturalny materiał kamienny w salonie i to nie tylko na podłodze, możesz zdecydować się na marmur. Chociaż nie jest on tak twardy i trwały jak granit, a przez duży poziom chłonności nie powinien być wykorzystywany na podłodze, to świetnie sprawdzi się jako element wykończeniowy ścian. Wybierając płytki marmurowe, warto uwzględniać ich cechy dekoracyjne, ten naturalny kamień pięknie komponuje się we wnętrzach w stylu glamour lub nowoczesnym.

Gres w salonie — zalety

Dokładnie tak samo doskonałe właściwości techniczne, jak naturalny granit wykazują płytki ceramiczne, gresowe. Ten materiał powstaje z mieszaniny, czyli kamionki szlachetnej, w której skład wchodzi glina, piasek kwarcowy czy skaleń. Płyty gresowe są prasowane, a następnie wypalane, a cały proces jeszcze bardziej wzmacnia ich parametry techniczne.

Ten rodzaj płytek cechuje wyjątkowa trwałość. Gres jest odporny na zarysowania, pękanie, ścieranie, odbarwienia, działanie wody i brudu. Warto dodać, że takie płytki podłogowe dobrze sprawdzają się na ogrzewanie podłogowe.

Kolejnym atutem jest szeroki wybór płytek ceramicznych z gresu. Dzięki temu udaje się je dopasować do wybranego wnętrza. Różnią się wielkością, kształtem, strukturą, kolorem czy wzornictwem. Gres jest również nieco tańszy, aniżeli kamień naturalny, na przykład granit.

Gres na ścianę do salonu

Hitem ostatnich aranżacji wnętrz jest stosowanie płytek ceramicznych na ścianę. Gres, który imituje naturalne drewno albo surowy beton sprawdzi się w tej roli idealnie. Aby płytki mogły stanowić główną dekorację salonowej przestrzeni najlepiej wybrać w tym celu jedną, frontową ścianę. Doskonałym pomysłem jest wyłożenie płytkami ściany, na której zamontowany jest zestaw kina domowego.

Płytki kamienne czy gresowe — podsumowanie

Zarówno właściwości płytek gresowych, jak i zalety, które wykazuje kamienna posadzka, pozwalają cieszyć się idealną podłogą w każdym pomieszczeniu, także w salonie, który jest narażony na intensywne użytkowanie. Oba rozwiązania to strzał w dziesiątkę, a wybór konkretnych płytek powinien być w ich przypadku podyktowany głównie aspektem wizualnym. Płytki ceramiczne albo z kamienia naturalnego można rozważać także w zakresie ceny. Gres jest nieco tańszą opcją, aniżeli granit. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi natury, dlatego płytki kamienne zawsze pozostaną modne, a proces ich starzenia jest znacznie bardziej szlachetny niż płytek gresowych.

Bez względu na ostateczny wybór, inwestor może mieć pewność, że podłoga będzie spełniać swoją funkcję przez długie lata.