Płyty granitowe - slaby

Jednym z pierwszych produktów obróbki granitu są płyty granitowe. Strzegom, Brzesko, Łódź i Warszawa, czyli nasze hurtownie kamienia rozsiane po południowo-wschodniej Polsce, mają w swojej ofercie ten rodzaj materiału – niezwykle cenny ze względu na liczne możliwości dalszego formowania.

Płyty granitowe – slaby

Płyty granitowe – nieregularne pod względem zarówno grubości, jak i struktury powierzchni – w kamieniarstwie nazywane są slabami. Powstają z rozcinania bloków granitowych piłą linową cyrkularną bądź liną diamentową. Takie płyty kamienne, granitowe czy wykonane z innego surowca, np. szlachetnego marmuru, to idealny materiał do wyrabiania parapetów, schodów, kominków, blatów kuchennych i łazienkowych, a także okładzin ściennych, które mogą stać się główną częścią oryginalnej elewacji budynku albo eleganckiego wykończenia dowolnego wnętrza.

Slaby granitowe przybierają wymiary zależne nie tylko od kształtu wydobytej z kopalni bryły kamiennej (o wielotonowej wadze), ale także od przeznaczenia płyt. Najczęściej mają format prostokąta. Ich standardowa grubość waha się w przedziale od 2 do 6 cm.

Dzięki właściwościom, z jakich słynie granit, slaby są niezwykle trwałe – odporne zarówno na wahania temperatury, jak i na zarysowania, zadrapania, pęknięcia, o które nietrudno zwłaszcza w intensywnie eksploatowanej przestrzeni kuchennej. Co równie ważne, zwracają na siebie uwagę pięknym wykończeniem – dziełem samej natury. Dość spojrzeć na ofertę wzorniczą hurtowni RR Granity, by przekonać się, jak różnorodne mogą być wytwory magmowe, powstające przez tysiące lat pod pokrywą ziemi. Dostępność płyt granitowych można sprawdzić, korzystając z telefonicznej konsultacji. To pierwszy krok do tego, by efektownie zaaranżować swój dom, w którym wykończenie posadzek, dekoracyjnych elementów architektonicznych oraz ścian będzie cieszyło oko i służyło kilku pokoleniom.

Płyty granitowe – płomieniowane i polerowane

Płyty kamienne granitowe wyróżniają się na tle innych wyrobów kamieniarskich, ponieważ można je poddawać obróbce w zasadzie wszystkimi popularnymi technologiami, w tym płomieniowaniem. Między innymi dzięki płytom granitowowym płomieniowanym lub promieniowanym i szczotkowanym, co daje nam wykończenie matowe oraz wyraźną strukturę kamienia (nierówności wyczuwalne pod palcem) Strzegom i inne hurtownie RR Granity mogą oferować swoim klientom materiały o niezwykle ciekawym wykończeniu – surowym, szorstkim, matowym, czyli po prostu zbliżonym do naturalnego. Mają one nieograniczony potencjał w aranżacji nowoczesnych wnętrz, zwłaszcza w stylu rustykalnym i prowansalskim.

Płyty granitowe w innym wariancie – polerowanym – są natomiast stworzone do wykorzystania w pomieszczeniach wykończonych na wysoki błysk: świetlistych, subtelnych i luksusowych. Idealnie odnajdują się w kompozycjach aranżacyjnych z lustrami, bo tak samo jak one odbijają promienie słoneczne. Wykonane z takich płyt parapety czy kominki wyglądają niezwykle lekko i zgrabnie, choć granit jest masywnym i wyjątkowo zbitym kamieniem dekoracyjnym. Polerowane slaby granitowe trafiają w gust klientów, którzy szczególnie cenią sobie prestiż.