Płytki na ogrzewanie podłogowe

Rury z wodą lub elektryczne kable grzejne skryte w podłodze to innowacyjne i coraz popularniejsze rozwiązanie. Stosuje się je w domach, mieszkaniach, hotelach – wszystko po to, aby zapewnić domownikom komfort termiczny i zmniejszyć zużycie energii. Istotne jest jednak, aby wybrać odpowiedni rodzaj posadzki, który zagwarantuje maksymalną funkcjonalność. Z tego artykułu dowiesz się, jakie płytki na ogrzewanie podłogowe wybrać oraz jakie są najistotniejsze zalety takiego rozwiązania grzewczego!

Płytki na ogrzewanie podłogowe – czy to dobry pomysł?

Kamienie naturalne, takie jak granit, marmur czy trawertyn, znakomicie przewodzą ciepło, dlatego odpowiedź nie może być inna – płytki pod ogrzewanie podłogowe to doskonały wybór! Ciepło płynące z rur z gorącą wodą lub elektrycznych kabli grzejnych, przenika przez strukturę kamienia, tym samym dostarczając ciepło do pomieszczenia. To szczególnie przyjazna opcja, kiedy stąpasz po podłodze na boso lub w skarpetkach – temperatura będzie wędrować od zmarzniętych stóp ku górze, zapewniając domownikom maksymalny komfort termiczny. Nie trzeba zatem stosować żadnej dodatkowej izolacji od chłodnej podłogi w postaci dywanów czy wykładzin, które gromadzą kurz i nie spełniają dostatecznie swojej roli. Płytki na ogrzewanie podłogowe świetnie się sprawdzą, gwarantując optymalny poziom ciepła w pomieszczeniu i dostarczając je bezpośrednio do organizmu.

Jakie płytki na ogrzewanie podłogowe?

Stworzenie funkcjonalnego ogrzewania podłogowego wymaga wiedzy w zakresie doboru materiałów. Zagwarantuje to długie utrzymywanie ciepła i tym samym oszczędność energii. Płytki muszą bowiem dobrze przewodzić ciepło, być odporne na zmiany temperatur i nie mogą w żaden sposób się odkształcać. Oto przykłady płytek do ogrzewania podłogowego, które znajdziesz w ofercie RR Granity i z powodzeniem możesz wykorzystać w swoich wnętrzach!

Ogrzewanie podłogowe – płytki granitowe

Zastanawiając się, jakie płytki do ogrzewania podłogowego będą odpowiednie, nie można przejść obojętnie obok bardzo funkcjonalnego granitu. Posadzka granitowa jest trwała, odporna na ścieranie, piękna, elegancka, ale też bardzo dobrze przewodzi ciepło, co sprzyja długiemu utrzymywaniu temperatury we wnętrzach. Tego typu płytki na ogrzewanie podłogowe powinny być przymocowane specjalnym klejem, a także uzupełnione dostosowaną do rodzaju pomieszczenia fugą. Elastyczna fuga lub dylatacja umożliwiają rozszerzalność kamienia w czasie zmian temperatury – gdy ogrzewasz lub chłodzisz pomieszczenie.

Marmur jako płytki pod ogrzewanie podłogowe

Marmury charakteryzują się delikatnymi i łagodnymi barwami. Uznawane są za szlachetny i kosztowny materiał wykończeniowy. Właśnie dlatego nieczęsto można go spotkać na podłogach. Jeśli jednak chcesz mieć piękne i wyjątkowe posadzki, marmur może sprawdzić się także jako płytki podłogowe do ogrzewania podłogowego. Ten kamień naturalny bardzo dobrze przewodzi ciepło i przy tym długo je utrzymuje. Jeśli więc nie obawiasz się ścieralności podłogi, a chcesz mieć niepowtarzalny rysunek i czuć ciepło pod nogami – wybierz płytki marmurowe z oferty RR Granity. Pamiętaj jednak, że połysk marmuru jest wrażliwy na wysoką temperaturę, która może prowadzić do zmatowienia materiału, co nie ma miejsca w przypadku granitów.

Trawertynowe płytki na ogrzewanie podłogowe

Trawertyny to kamienie zbliżone pod względem cech fizycznych do marmuru. Są nieco bardziej kruche i ścieralne od granitów, ale dzięki właściwej impregnacji sprawdzą się także jako posadzka. Można je z powodzeniem wykorzystać do zbudowania konfiguracji ogrzewania podłogowego, ponieważ podobnie jak większość kamieni naturalnych, znakomicie przewodzą ciepło. Trawertyny występują najczęściej w jasnej i ciemnobeżowej oraz brązowej kolorystyce, mają nieregularny rysunek i dobrze komponują się z różnego typu aranżacjami wnętrz – zarówno klasycznymi, nowoczesnymi, jak i bardzo eleganckimi. To świetny przykład płytek na ogrzewanie podłogowe do salonu, który będzie współgrał z meblami, stołem czy kominkiem.

Zalety wykorzystania płytek na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to ekonomiczny i bardzo funkcjonalny sposób na zapewnienie ciepła w domu. Nie trzeba martwić się o to, jak ukryć nieestetyczne grzejniki czy nierównomierne nagrzanie pomieszczeń. Cała instalacja skryta jest pod podłogą, pozostając jednocześnie zupełnie niewidoczną dla oka. Na wierzchu możesz ulokować różne materiały – panele, płytki ceramiczne, ale także płytki z kamieni naturalnych. Przed wyborem warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale przede wszystkim trwałość i niezawodność danej konfiguracji. Kamienie naturalne mają ogromną zaletę – długo utrzymują ciepło, równomiernie rozprowadzają je po pomieszczeniu, a przy tym są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, ścieranie, rysowanie czy szczerbienie – dotyczy to przede wszystkim granitu, który ma najlepsze właściwości. Jeśli zatem dysponujesz odpowiednim budżetem, chcesz cieszyć się długą użytecznością posadzki, a przy tym mieć piękne i eleganckie podłogi – wybierz płytki na ogrzewanie podłogowe z oferty RR Granity. Jesteśmy przekonani, że będziesz zadowolony!
Poznaj ofertę naszej hurtowni kamienia naturalnego. Dostosuj swój wybór do potrzeb – wybierz funkcjonalne płytki na ogrzewanie podłogowe do salonu (np. trawertyn,marmur), a do łazienki postaw na bardziej odporny materiał z mniejszą nasiąkliwością (np. granity). W razie pytań lub wątpliwości, skontaktuj się z nami – eksperci z RR Granity z przyjemnością doradzą i wskażą, jakie płytki do ogrzewania podłogowego w Twoim domu będą najlepsze!