Płytki marmurowe

Szlachetne wybarwienie i powierzchnia pokryta delikatnymi żyłkami – po tym można poznać naturalny marmur. Płytki wykonane z tego wysokogatunkowego kamienia potrafią nadać aranżacji unikatowego stylu i posłużyć przez wiele lat, nie tracąc swojego pierwotnego blasku dzięki odpowiedniej pielęgnacji.

Marmur – płytki

Marmur jest ceniony od wieków ze względu na bogatą paletę deseni i rysunków, jakie zdobią jego bryłę i stanowią niewyczerpane źródło inspiracji nawet dla projektantów mody. Kojarzy się z klasycznym pięknem, jakie wydobyły ze skały marmurowej starożytne kultury Greków i Rzymian. To właśnie dzięki marmurowi do dziś przetrwała monumentalna architektura basenu Morza Śródziemnego.

Kamień ten składa się z wapienia, na który oddziałują ekstremalna temperatura i bardzo wysokie ciśnienie. Proces transformacji zachodzi, gdy siła nacisku powierzchniowych warstw gleby, ciśnienie spowodowane zderzeniami kryształów i ciepło z rdzenia Ziemi generują temperatury przekraczające 500–700 ºC. Tekstura marmuru zależy od kształtu, wielkości i struktury ziaren. Za kolor odpowiada zaś jego budowa mineralna. Płytki z marmuru kalcytowego i dolomitowego mają przeważnie kolor biały. Wariacje kolorystyczne wynikają z obecności rozmaitych domieszek, które tworzą zjawiskowe smugi i żyłki.

Płytki marmurowe dostępne w hurtowni RR Granity są wykonane przeważnie z kamienia wydobywanego w Hiszpanii, gdzie znajdują się jedne z najcenniejszych na świecie złóż marmuru. Centrum hiszpańskiego sektora kamieniarskiego stały się Andaluzja i położona w bezpośrednim sąsiedztwie prowincja Alicante, skąd pochodzą między innymi płytki Crema Marfil – eksportowane już do ponad stu krajów. Kolor kości słoniowej nadaje tym płytkom marmurowym szlachetności docenianej przez projektantów i architektów, którzy za cel stawiają sobie tworzenie doskonale estetycznych połączeń klasyki z nowoczesnym designem.

Hiszpania jest też ojczyzną płytek Emperador Light o nieco ciemniejszym wybarwieniu i dużo wyraźniej zaznaczonych smugach powierzchniowych. Smugi te układają się w gęstą sieć, do złudzenia przypominającą podział topograficzny. Trudno więc oprzeć się wrażeniu, że nazwa płytek marmurowych Emperador Light nawiązuje do ekspansji terytorialnej, silnie związanej z historią regionu.

Płytki marmurowe – do łazienki i nie tylko

Płytki marmurowe znajdujące się w ofercie polskiej hurtowni RR Granity pod względem zarówno solidności, jak i wyglądu zdecydowanie przewyższają płytki ceramiczne. Najczęściej trafiają do łazienki, która musi być wykończona materiałem o jak najmniejszej nasiąkliwości. Nadają jej delikatności, elegancji i luksusu, dzięki czemu nie potrzebuje już dodatkowej dekoracji – staje się świątynią piękna i harmonii. Płytki marmurowe mogą zdobić i ścianę, i podłogę lub tylko jedną z tych powierzchni. W roli wykończenia świetnie sprawdza się zestawienie dwóch wariantów wzorniczych marmuru.

Błędem byłoby jednak stwierdzenie, że wspaniałe projekty z płytkami marmurowymi w roli głównej można oglądać tylko w nowoczesnych łazienkach. Ten rodzaj dekoracji nadaje się w zasadzie do każdego domowego wnętrza, a w szczególności do pomieszczenia pełniącego funkcje reprezentacyjne. Marmur w pokoju dziennym pozwala poczuć wyjątkową atmosferę i estetykę przestrzeni pałacowej. Naturalnym przedłużeniem salonu wykończonego tym kamieniem powinna być okazała kuchnia, wyłożona płytkami marmurowymi ściana czy podłoga doskonale komponuje się z blatem kuchennym wykonanym z płyty granitowej o podobnym odcieniu.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2