Schody marmurowe — czy warto postawić na marmur?

Kamień naturalny jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych. Dodaje przestrzeni elegancji i luksusu, do tego jest idealnie trwały i odporny na intensywną eksploatację. Świetnie wpisuje się w klimat wnętrz w stylu nowoczesnym czy glamour, a tym klasycznym nadaje nutę wyrazistości. Schody kamienne przeważnie wykonuje się z twardego i wytrzymałego granitu, bardzo często stosowany jest również marmur. Poznaj jego zalety i wady, dowiedz się, czy tego rodzaju materiał można wykorzystywać jako wykończenie schodów na zewnątrz.

Schody z marmuru — zalety

Schody z marmuru wybierane są przede wszystkim przez inwestorów, którzy stawiają na najlepszą jakość materiałów wykończeniowych oraz liczą na „efekt wow” w ramach konkretnego stylu wnętrza. Marmur to iście luksusowy kamień naturalny, jest niezwykle elegancki, wyróżnia go bogata kolorystyka oraz urozmaicone wzornictwo. Co więcej, jest funkcjonalny, charakteryzuje się wysoką odpornością. Co więcej, stopnie z marmuru udaje się łatwo utrzymać w czystości, a sam kamień nie wymaga licznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Decydując się na schody wyłożone tym kamieniem, można liczyć na doskonałą dekorację wnętrza. Niebanalna estetyka, przejścia i naturalne żyłki w marmurze zapewniają wyjątkowy design. Zaletą marmuru jest także możliwość dopasowania go do stylu danego wnętrza. Dzisiaj ogromną popularnością cieszą się schody marmurowe białe.

Marmurowe schody, jakie mają wady?

Osoby, które chcą zainwestować w schody marmurowe, powinny być również świadome ewentualnych wad, jakie wykazuje ten kamień. Chociaż marmur jest odporny na uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania, to trzeba przyznać, że nie jest to kamień tak twardy jak granit. Schody źle zabezpieczone mogą się niszczyć, a nawet kruszyć. Dobrą alternatywą będzie granit albo konglomerat kwarcowy.

Czy warto wybrać schody marmurowe do wewnątrz?

Nie ma wątpliwości, że schody marmurowe wewnętrzne dodają wyjątkowego szyku całej przestrzeni. Są eleganckie, a jednocześnie na tyle uniwersalne, że z powodzeniem pasują do każdej aranżacji wnętrza. Zawsze pod uwagę należy brać jednak właściwości marmuru. Warto pamiętać, że marmur na schody wykazuje dużą nasiąkliwość, nie jest w pełni odporny na działanie wody czy tłuste plamy. Może być też podatny na rysowanie, dlatego przy intensywnej eksploatacji należy zadbać o jego właściwą impregnację.

Schody marmurowe na zewnątrz

O ile schody z marmuru dobrze sprawdzają się we wnętrzach, to jednak schody zewnętrzne lepiej wykończyć granitem albo materiałem, który jest całkowicie odporny na niekorzystne czynniki, jak działanie wody czy zabrudzenia. Schody zewnętrzne są też poddawane bardziej intensywnemu użytkowaniu, mogą na przykład ulegać zadrapaniom czy ścieraniu podeszwami obuwia.

Jeśli inwestorowi zależy, aby schody zewnętrzne prezentowały się tak doskonale, jak te wykonane z marmuru, ale były jednocześnie w pełni praktyczne, trwałe i bezpieczne, warto zwrócić uwagę na materiał alternatywny, na przykład granit

Schody marmurowe — ile kosztują?

Inwestycja w schody z marmuru jest dosyć wysoka, ale nie warto na niej oszczędzać. Dobrze jest składać zamówienie bezpośrednio u producenta, który sprowadza kamień naturalny z różnych zakątków świata i może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem na rynku.

Ile kosztują schody marmurowe? Cena zależy od gatunku kamienia, grubości płyty oraz miejsca jego wydobywania.

Zawsze można również połączyć marmur z drewnem, tworząc unikalną, dekoracyjną kompozycję.

Marmurowe schody — inspiracje

Schody z kamienia naturalnego mogą tworzyć spójną kompozycję z całym wnętrzem. Wybierając konkretny marmur, uwagę warto zwracać nie tylko na jego kolor, ale również poziom polerowania czy dodatkowe ozdobniki, jak naturalne wyżłobienia czy żyłki.

Schody marmurowe białe

Największą popularnością cieszą się schody marmurowe białe, idealne do wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym, glamour czy tym skandynawskim. Wbrew pozorom białe schody są łatwe w utrzymaniu czystości, wystarczy je regularnie przecierać wilgotną, bawełnianą ściereczką.

schody marmurowe biale
Schody marmurowe białe

Czarne schody marmurowe

Powodzeniem cieszą się również czarne schody z marmuru, przede wszystkim te polerowane na wysoki połysk. Nadają elegancji wnętrzu, świetnie sprawdzają się w aranżacjach nowoczesnych, ale również tych loftowych.

Podświetlane schody marmurowe

Aby wydobyć głębię ze schodów marmurowych i jeszcze bardziej podkreślić ich wyjątkowy design, dobrze jest je podświetlić. Dzięki temu całość będzie stanowić doskonały element dekoracyjny centralnego miejsca w domu. Dodatkowe światło będzie też praktyczne i pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo użytkowania schodów.

podswietlane schody marmurowe
Podświetlane schody marmurowe