Schody półkowe z kamienia – co warto wiedzieć?

Na schody półkowe najczęściej decydują się inwestorzy, którzy marzą o stworzeniu domowego wnętrza w stylu nowoczesnym, ale jednocześnie minimalistycznym i jakże nowatorskim. Schody półkowe zaskakują swoją prostą formą i uniwersalnością, zawsze wykonane są z ogromną precyzją i przy zastosowaniu trwałych materiałów najlepszej jakości. Poznaj ich konstrukcję, dowiedz się, jak przebiega montaż schodów półkowych i czy lepiej na taki element wyposażenia domowego wnętrza wybrać granit, a może jednak warto postawić na marmur?

Schody półkowe — konstrukcja i montaż

Grube stopnie wykonane z kamienia naturalnego, szkła hartowanego czy drewna, są przytwierdzone do ściany za pomocą prętów. Sama konstrukcja schodów półkowych wydaje się prosta, chociaż niezwykle stabilna. Warto podkreślić, że schody półkowe podczas ich intensywnej eksploatacji nie poruszają się ani nie drgają, są idealnie grube, ale też stabilne, a wszystko dlatego, że przez całą ich długość przebiegają wzmacniające, metalowe lub stalowe pręty. Schody półkowe montuje się do ściany, najlepiej żelbetonowej.

Trepy na schody półkowe — jaki materiał wybrać?

W przypadku schodów półkowych doskonale sprawdzają się materiały, które są twarde, trwałe, wytrzymałe, odporne na intensywną eksploatację i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Wyróżnia się schody półkowe szklane, granitowe schody półkowe, schody półkowe z marmuru albo te wykonane z naturalnego drewna. Przy wyborze materiału na schody półkowe, inwestor powinien brać pod uwagę własne preferencje, ale również styl domowej przestrzeni. Co ważne, tego rodzaju schody mogą funkcjonować również na zewnątrz. Ze względu nie tylko na duże obciążenia, ale również mnogość niekorzystnych warunków, jak działanie wody, brudu czy niskich temperatur, zaleca się, aby półkowe schody zewnętrzne były wykonane z naturalnego kamienia, idealne będą schody granitowe. Marmur, chociaż nadaje prestiżowego charakteru, nie jest w pełni odporny na destrukcyjne czynniki, może się odbarwiać i pękać.

Nowoczesne schody półkowe, czyli jakie?

Ze względu na swoją konstrukcję wszystkie schody półkowe są nowoczesne w swojej odsłonie. Wybór ich materiału będzie miał zaś znaczenie, uwzględniając styl wnętrza. Schody wykonane z drewna nadadzą nieco przytulności, świetnie sprawdzą się we wnętrzach loftowych czy skandynawskich, te z kamienia naturalnego, jak granit czy marmur będą idealnym uzupełnieniem aranżacji glamour. Nowoczesny charakter schodów półkowych wynika głównie ze sposobu ich montażu. Sprawdzają się doskonale, jeśli wnętrze ma być eleganckie, ponadczasowe i minimalistyczne.

Schody półkowe granitowe

To właśnie granitowe schody półkowe są najtrwalsze. Granit jest w pełni odporny na uszkodzenia mechaniczne, pękanie, ścieranie, odbarwienia czy rysowanie. Schody granitowe są też odporne na działanie wody i tłustych substancji, łatwo utrzymać je w czystości i bez problemu udaje się je dopasować do stylu każdego wnętrza. Wybór tego kamienia naturalnego jest tak duży, że inwestor z powodzeniem wybierze ten idealny materiał, również uwzględniając aspekty estetyczne i dekoracyjne. Schody bolcowe z granitu świetnie sprawdzają się we wnętrzach oraz na zewnątrz.

Marmurowe schody półkowe

Tego typu schody bolcowe sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu. Sam marmur jest iście reprezentacyjny i elegancki, natomiast nie jest aż tak trwały i odporny, jak granit. Schody marmurowe zachowają swoją świetność przez długi czas, jeśli inwestor będzie podejmował się ich impregnacji średnio raz w roku. Ogromną zaletą marmuru jest za to ogromny wybór naturalnych wzorów i unikalny efekt dekoracyjny.

Schody półkowe z kamienia — cena

W przypadku schodów półkowych jakość ma ogromne znaczenie, dlatego na takiej inwestycji nie warto oszczędzać. Nieco większą ceną charakteryzują się schody z granitu oraz schody marmurowe, tańsze będą natomiast schody wykonane z drewna. Chociaż konstrukcja z pomocą metalowych prętów i ich montaż jest taki sam bez względu na wybrany materiał, to jednak kamień naturalny wyróżnia się najlepszą trwałością, odpornością i wytrzymałością. Aby zaoszczędzić na tego rodzaju inwestycji, najlepiej zamawiać kamień bezpośrednio od producentów.