Rodzaje granitu – sprawdź, jakie są odmiany granitu

Materiałem wykończeniowym, który sprawdza się w każdych warunkach, jest granit. Rodzaje i kolory tego kamienia pozwalają na dopasowanie go do dowolnej aranżacji. Jaki gatunek granitu warto wybrać? Podpowiadamy.

Rodzaje granitu a jego właściwości

Granit to skała kwarcowa o wielu walorach – niezwykle cennych z architektonicznego punktu widzenia. Jest kamieniem pochodzenia magmowego, który uchodzi za jeden z najtwardszych na świecie. Należy jednak pamiętać, że jego właściwości mogą być bardzo różne w zależności od odmiany. Każdy rodzaj granitu ma własne specyfikacje, a złoża tego kamienia występują na wszystkich kontynentach. Z tysięcy kopalni rozsianych po całym świecie wydobywa się bloki skalne, które mają sobie tylko właściwe parametry fizykochemiczne. O strukturze granitu decyduje przede wszystkim jego skład mineralny. Skała ta może być zbudowana z kilkudziesięciu minerałów należących do krzemianów, glinokrzemianów, skaleni, fosforanów, tlenków, halogenków i spineli. Ich zawartość procentowa ma bezpośredni wpływ na to, jakim stopniem zwartości charakteryzuje się kamień. Im więcej ma głównego budulca, czyli kwarcu, tym mocniejsza jest jego bryła.

Na stopień zwartości skały granitowej duży wpływ mają również etapy jego formacji. Trwały one od kilku do kilkuset milionów lat. Miały miejsce w różnych okresach geologicznych. Większość granitów znajdowała się w pokrywie ziemskiej na długo przed postawieniem na lądzie pierwszego kroku przez człowieka.

Można powiedzieć, iż najsolidniejsze gatunki granitu są praktycznie niezniszczalne. Nie reagują też na wilgoć ani wahania temperatury, co sprawia, że nadają się do wykorzystania zarówno w domu, jak i w otwartej przestrzeni przydomowego ogrodu.W ogólnych klasyfikacjach granit porównywany jest do najtwardszego minerału na świecie, czyli diamentu. Znajduje się prawie na szczycie dziesięciostopniowej skali Mohsa, zgodnie z którą diament otrzymuje 10 (czyli najwięcej) punktów, natomiast granit – 7. Pomiędzy nimi znajdują się tylko korund i topaz.

Jeśli chodzi o rysunek powierzchni, dla wszystkich odmian granitu charakterystyczna jest ziarnistość. Na to zresztą wskazuje już sama nazwa kamienia. Włoskie słowo granito pochodzi od łacińskiego granum, czyli ziarno. Granit polski (rodzaje: strzegomski, strzeliński, karkonoski) ma przeważnie strukturę średnioziarnistą i bezkierunkową.

Najcenniejsze odmiany granitu

Różnorodność kolorystyczna i wzornicza granitu potrafi zadziwić. Sprawia również, że kamień ten doskonale wpisuje się zarówno w nowoczesne, jak i w tradycyjne aranżacje. Pod względem wybarwienia płyty granitowe dzielą się na czarne, szare, beżowe, brązowe i czerwone.

Granit czarny – rodzaje

Granit czarny to kwintesencja klasy i szlachetności. Doskonale sprawdza się w kontrastowych zestawieniach z bielą oraz jasnymi odcieniami koloru szarego. Indyjska odmiana Star Galaxy w polerze rysunkiem przypomina nocne niebo, delikatnie rozświetlone przez drobne gwiazdy. Podobne walory dekoracyjne ma odmiana Cambrian Black, która pochodzi z Kanady. Potrafi ona wprowadzić do wnętrza odrobinę luksusu. Czarny granit jest kamieniem wybieranym przez osoby władcze, pewne siebie i zdecydowane. Wyraźnie dominuje w aranżacji kuchni, łazienki, jak również salonu.

Granit szary – rodzaje

Choć granit jest kojarzony przeważnie z ciemnym wybarwieniem, można go znaleźć także w bardzo jasnych wersjach kolorystycznych. Do niezwykle rzadkich odmian tego kamienia należy wydobywana w Indiach Colonial White. Szara powierzchnia, na której odcinają się drobne grafitowe uziarnienia, jest niezwykle praktyczna. Jej uniwersalny charakter można wykorzystać w każdej domowej przestrzeni. Na rynku kamieniarskim wyróżnia się ponadto szary granit Blue Fantasy sprowadzany z Hiszpanii. Jego powierzchnia delikatnie opalizuje na kolor niebieski.

W odcieniach szarości dostępne są też różne rodzaje granitu Impala (Bon Acord, KGS, Marikana). Ta afrykańska odmiana cieszy się bardzo dużą popularnością wśród zwolenników naturalnych materiałów wykończeniowych. Jest idealna do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym. Szarym rysunkiem charakteryzuje się również pochodzący ze Środkowych Chin granit Grey G603.

Granit beżowy – rodzaje

Beżowe odmiany granitu wyglądem przypominają wysokogatunkowy marmur. Mają delikatne ciepłe wybarwienie, które pięknie komponuje się z drewnianymi meblami w kolorze brązowym. Do wyboru są zarówno jasne, jak i ciemne odcienie beżowej wersji kamienia. Wśród najbardziej pożądanych gatunków należy wymienić Colonial IvoryIvory CreamIvory Gold oraz Prada Gold. Wszystkie zwracają na siebie uwagę drobnym uziarnieniem, które sprawia wrażenie, jakby granit pokryty był warstwą złocistego piasku.

W granicie beżowym, który trafia do Polski przeważnie z dalekich Indii, kryje się szczypta egzotyki. Wnosi on do domu odrobinę słońca ze strefy zwrotnikowej.

Granit brązowy – rodzaje

Brąz w zupełnie innej odsłonie można podziwiać na powierzchni brazylijskiego granitu Giallo Vitoria. Jest to odmiana zaliczana do tzw. kamieni żółtych, natomiast w rzeczywistości jej wybarwienie jawi się jako jasnobrązowe lub herbaciane.

Granit czerwony – rodzaje

Miłośnicy kamieni naturalnych w ofercie hurtowni RR Granity mogą natknąć się również na granit czerwony. Sprawdza się on w wyrazistych nowoczesnych aranżacjach. Stanowi dekoracyjny szczegół, odcinający się zwykle na białym tle ścian oraz frontów meblowych. Odmiana Multicolor Red potrafi rozgrzać chłodne wnętrze i nadać mu oryginalności. Wspaniale komponuje się w połączeniu z delikatnym beżem oraz kością słoniową.