Płyty z trawertynu są materiałem coraz częściej wykorzystywanym we współczesnym kamieniarstwie. Swoją atrakcyjność zawdzięczają długowieczności i unikatowemu wyglądowi, za który odpowiada nie tylko rysunek kamienia, z widocznymi żyłkami i mozaikowymi przebarwieniami, ale także porowata struktura.
Płyty trawertynowe wykorzystywane do prac wykończeniowych w domu fachowo nazywa się slabami. To nic innego, jak zróżnicowane pod względem grubości plastry kamienia wycięte piłą cyrkularną z całego ciężkiego bloku. Płyty trawertynowe – nieregularne i chropowate – po docięciu wymagają jeszcze wielu zabiegów, m.in. szlifowania, szczotkowania i polerowania.
Zachęcamy do obejrzenia ich na żywo w kilku oddziałach zlokalizowanych na obszarze południowo-wschodniej Polski (Strzegom, Sufczyn, Łódź, Warszawa).
Nasza oferta obfituje w różne rodzaje slabów trawertynownych sprowadzanych ze znakomitych włoskich i tureckich kopalni. We Włoszech, w pobliżu Tivoli, zostały odkryte największe na świecie złoża tego surowca. Natomiast w Turcji, która jest jednym z czołowych importerów kamienia naturalnego, wydobycie trawertynu kwitnie zwłaszcza na terenie regionu Denizli-Civril.
Płyty trawertynowe przyciągają wzrok słynnych światowych architektów i projektantów wnętrz. Prezentują się niezwykle interesująco pod względem wzornictwa, które jest dziełem naturalnych procesów, jakie przez wieki zachodziły w skorupie ziemskiej przy udziale minerałów skałotwórczych z grupy węglanów, głównie kalcytu i aragonitu. Slaby trawertynowe, dzięki przecięciu bloku kamiennego w odpowiednim miejscu, eksponują poszczególne warstwy osadów w postaci zróżnicowanych pod względem kolorystycznym strużek, pasków i linii.
Rysunek powierzchni to jednak nie wszystko, co mają do zaoferowania dostępne u nas płyty. Trawertyn naturalny jest skałą o dużej porowatości, która przekłada się na niejednorodność struktury. Miejscami widać więc wgłębienia i rowki, czyli tzw. kawerny.
Trawertyn zapisał się w historii jako kamień niemniej eksploatowany niż marmur, do którego jest bardzo podobny pod względem zarówno wyglądu, jak i właściwości fizycznych. Charakteryzuje się podobną ścieralnością i podatnością na formowanie. Trawertyn posłużył do wzniesienia rzymskiego Koloseum – monumentalnego zabytku jeszcze z czasów starożytnych. Z potencjału budowlanego tego kamienia czerpała też cała cywilizacja egipska.
Współcześnie płyty trawertynowe wykorzystywane są niemal wyłącznie do prac wykończeniowych we wnętrzach i – nieco rzadziej – na zewnątrz budynków. Można z nich zrobić zarówno elewację, jak i posadzkę. Nadają się też do wykonania blatu łazienkowego, parapetu oraz okazałej obudowy kominka w salonie. Świetnie sprawdzają się jako naturalne dekoracje ścian. Ogromnym atutem płyt trawertynowych jest to, że dzięki ciepłej, stonowanej kolorystyce, niewykraczającej poza paletę brązów, beżów i szarości, pasują do wielu innych materiałów wykończeniowych, a zwłaszcza do drewna, które w połączeniu z kamieniem pozwala na urządzenie przytulnego wnętrza, harmonizującego ze stylistyką reszty domu.
Wyświetlanie wszystkich wyników: 5