Parapety kamienne

Poniższe realizacje wykonane zostały za pomocą naszych materiałów przez niezależnych wykonawców

Kamień na parapet

Parapety z kamienia naturalnego cieszą się ogromną popularnością. Trudno się temu dziwić – są trwałe, odporne na uszkodzenia i zarysowania, a przy tym mają świetną prezencję. Zastanawiasz się, jaki kamień na parapety wewnętrzne, a jaki na zewnętrzne? W takim razie ten artykuł rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości!

Czytaj więcej…

Parapety z kamienia naturalnego – najważniejsze informacje

W budownictwie deweloperskim najpopularniejsze są parapety wykonywane ze sztucznych kamieni, które powstają przez sklejenie kruszywa kamiennego lub mączki kamiennej żywicą poliestrową. Jeśli natomiast budujesz swój dom, masz możliwość ingerencji w projekty deweloperskie bądź czeka Cię gruntowny remont albo wymiana okien – warto rozważyć decyzję o montażu parapetu z kamienia naturalnego. Oto kilka kwestii, które musisz wiedzieć na ich temat!

  • Kamień naturalny (np. granit, marmur) nie jest nasiąkliwy, przez co gwarantuje ochronę elewacji przed wodą zbierającą się w strefie podokiennej.
  • Kamienny parapet, a szczególnie parapet zewnętrzny kamienny, musi też być odporny na zmienność temperatur czy działanie mrozu i silnego nasłonecznienia. Sprawdzą się więc granit.
  • Aby parapety spełniały swoją rolę, powinny być trwałe. W tej kwestii prym wiodą parapety z granitu. Prezentują właściwą twardość i odporność na ścieranie, uderzenia i zarysowania.
  • Parapet z kamienia naturalnego jest łatwy do utrzymania w czystości. Nie wymaga specjalnych kosmetyków – wystarczy ściereczka zwilżona letnią wodą.
  • Jeśli wybierzesz marmur jako kamień na parapet – pamiętaj o impregnacji odpowiednim środkiem. Tylko wtedy zyska on właściwości ochronne i mniejszą nasiąkliwość.
  • Jeśli chodzi o wady, kamień na parapet jest ciężki i łatwo go uszkodzić podczas transportu lub montażu. Jeśli jednak ekipa budowlana będzie się z nim właściwie obchodzić i zamontuje zgodnie ze sztuką, zyskasz piękną aranżację na długie lata!

Parapet z granitu czy innego kamienia – co wybrać?

Tak jak wspomnieliśmy, granit bez wątpienia jest najbardziej trwałym i odpornym kamieniem. W związku z tym bez zawahania możesz go wykorzystać na parapet zewnętrzny kamienny. Nie jest nasiąkliwy, dobrze radzi sobie zarówno z bardzo niskimi, jak i wysokimi temperaturami. Co więcej, jest odporny na pęknięcia oraz zarysowania i będzie również praktycznym rozwiązaniem, gdy stworzysz z niego parapety wewnętrzne kamienne. Wówczas z powodzeniem możesz ustawić donice z kwiatami i nie martwić się, gdy dziecko postanowi testować tam swoje resoraki.

Marmur oraz trawertyn najlepiej sprawdzą się jako parapety wewnętrzne Będą pięknie wyglądały i uzupełnią aranżację Twoich wnętrz. Kamień na parapet ma nie tylko być funkcjonalny, ale musi też cieszyć oko – szczególnie jeśli chodzi o wnętrza!

Podsumowując, parapety z kamienia naturalnego są doskonałym rozwiązaniem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję – poznaj ofertę hurtowni kamienia naturalnego RR Granity. W razie pytań możesz liczyć na pomoc ekspertów, którzy doradzą i pomogą Ci w podjęciu decyzji zakupowej. Zapraszamy!