Kamień na podłogę

Kamienie Naturalne w Twojej przestrzeni

Zachęcamy do poznania przykładowych realizacji z zastosowaniem kamieni naturalnych od RR Granity. Wszystkie zostały stworzone przez niezależnych wykonawców. Warto sprawdzić, jak oryginalnie prezentuje się nasz konglomerat kwarcowy Bianchissimo jako blat kuchenny o jednolitej, minimalistycznej strukturze albo płyta marmurowa Crema Marfil na ścianach w stylowej łazience. Mamy nadzieję, że przedstawione realizacje będą stanowić doskonałą inspirację dla wszystkich inwestorów, dla których liczą się światowe trendy w zakresie aranżacji wnętrz, ale również doskonała jakość wykorzystanych materiałów. Przyznajemy, że nasze kamienie naturalne niejednokrotnie znajdują naprawdę nietuzinkowe zastosowanie. Przez jednych traktowane są jako podstawowy element uniwersalnego, wręcz klasycznego wystroju, dla innych tworzą piękne dekoracje. Różnorodny wybór marmurów, granitów czy trawertynów z różnych stron świata pozwala tworzyć wnętrza według najbardziej oryginalnych projektów.

Aby przez lata cieszyć się solidną, estetyczną i łatwą w utrzymaniu podłogą, warto postawić na kamień naturalny. Jaki wybrać – granit czy marmur? To zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsze są typ pomieszczenia oraz parametry związane z twardością, ścieralnością czy nasiąkliwością poszczególnych odmian kamienia.

Czytaj więcej…

Kamień naturalny na podłogę – zalety

Wśród pokryć podłogowych szczególne miejsce zajmują naturalne posadzki z kamienia – niezwykle dekoracyjne i solidne, sprawdzające się zarówno w domach, jak i w budynkach użyteczności publicznej, takich jak hotele, restauracje, banki. Na dużych przestrzeniach podłogi kamienne robią imponujące wrażenie. Wyglądają bardzo elegancko – wręcz okazale. W domu odrobiny luksusu mogą nadać salonowi czy przedpokojowi, który prowadzi do pokoju gościnnego. Potrafią też zupełnie odmienić charakter kuchni, czyniąc ją pomieszczeniem tyleż użytkowym, co reprezentacyjnym.

Płytki kamienne słusznie kojarzą się z wnętrzami pałacowymi, w których to obok drewna od wieków były drugim najczęściej używanym materiałem wykończeniowym. Już starożytni wiedzieli, że w kamieniu kryje się moc zaklinania czasu. Wykonane z niego elementy wykończenia są w stanie przetrwać setki lat. Podlegają renowacji, dzięki czemu odzyskują swój pierwotny blask, który stopniowo przygasa w miarę eksploatowania.

Wysokiej jakości kamień na podłogę to wybór, który procentuje. Pozwala zapomnieć o częstych remontach i martwieniu się rozlanymi po posadzce płynami, co jest zmorą właścicieli parkietów drewnianych. Sprawia, że zainstalowanie ogrzewania podłogowego nie stanowi żadnego problemu, ponieważ ma znikomy współczynnik rozszerzalności temperaturowej. Poza tym jest wyjątkowo odporny na zarysowania, pękanie i ukruszenia. Nie ma sobie równych, jeśli chodzi o oryginalną strukturę – fascynuje układem żyłek tworzących na jego powierzchni fantastyczne mozaiki.

Rodzaje kamiennych płytek podłogowych

Tam, gdzie ryzyko rozlania wody jest największe, warto również ograniczyć śliskość podłogi z kamienia, za którą w głównej mierze odpowiada technika wykończenia powierzchni płytek. Płytki matowe i) w łazience i kuchni dają większe bezpieczeństwo od błyszczących (polerowanych). Te drugie lepiej sprawdzają się na podłodze w przedpokoju i w salonie, ponieważ dają możliwość modelowania przestrzeni. Idealnie odbijają światło, dzięki czemu optycznie powiększają wnętrze, a dodatkowo podnoszą jego prestiż.

Kamienne płytki podłogowe różnią się od siebie nie tylko strukturą powierzchni, ale również kształtem i rozmiarem. Współczesne tendencje w architekturze jasno wskazują, że małe płytki ustępują miejsca dużym, co również nie pozostaje bez wpływu na wrażenie przestrzeni. Im węższe i rzadziej rozmieszczone są szczeliny między płytkami, tym wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Dlatego też standardowe wymiary kamiennych płytek podłogowych przekraczają nawet pół metra. Równie modne są płytki kwadratowe (60×60), jak i prostokątne (61×30,5). Ich grubość mieści się przedziale od 1 do 2 cm, jest więc znacznie większa niż grubość tańszej i znacznie mniej wytrzymałej ceramiki podłogowej.

Kamień na podłogę – popularne odmiany

Kamieniem naturalnym na podłogę, który pod względem parametrów przewyższa wszystkie inne, jest granit. Jego twardość w 10-stopniowej skali Mohsa oscyluje wokół 7, co daje mu niezbyt odległą pozycję od diamentu, który znajduje się na szczycie skali. Mimo tak dużej twardości obróbka granitu – obejmująca głównie cięcie i polerowanie – dzięki nowoczesnych technologiom i specjalistycznym ostrzom nie stanowi już problemu.

Superwytrzymały granit wydobywa się w wielu zakątkach świata. Do najważniejszych i najwyżej cenionych importerów tego kamienia należą takie kraje jak Indie, Brazylia, Hiszpania. Granit Cosmic Black z Brazylii jest wyrysowanym na skale planem przestrzeni kosmicznej. Blue Fantasy z Hiszpanii to szarobłękitna odmiana, która stanowi idealne uzupełnienie romantycznego wystroju wnętrza. Jako kamień na podłogę w mniej eksploatowanych wnętrzach, jak np. łazienka, można wykorzystać również szlachetny marmur. Stonowany rysunek jego powierzchni pozwala przenieść do własnego domu skrawek majestatycznego świata antyku, który zapewnił marmurowi nieśmiertelną chwałę. Blanco Ibiza, Royal White czy Grey Quartzite to odmiany w pełni oddające piękno tego wyjątkowego materiału. Są jasne i subtelne, dzięki czemu zdobią w sposób skromny i delikatny, stając się stonowanym tłem dla aranżacji zarówno w wariancie tradycyjnym, jak i nowoczesnym.