Płyty onyx - slaby

Jest tylko jeden transparentny kamień, który nadaje się do wykorzystania podczas prac wykończeniowych w domu – onyks. Płyty wycinane z bloku onyksowego można obejrzeć i kupić w naszych hurtowniach w Strzegomiu, Sufczynie, Łodzi i Warszawie.

Onyx – płyty

Nazwa handlowa, pod którą kryje się jeden z najpiękniejszych kamieni świata, to Onyx. Płyty kamienne Onyx Black, Yellow, White, Miele, Fantastico i in. są podziwiane przez czołowych architektów w kraju i poza nim. Odmiany znajdują się również w ofercie hurtowni RR Granity w postaci slabów onyksowych. Slaby, czyli płyty poddane pierwszym obróbkom, mają bardzo duży potencjał w dekoracji wnętrz. Ich atrakcyjność wynika z niespotykanego rysunku powierzchni, która przypomina kolorową mozaikę.

Każda płyta onyksowa to odrębne dzieło natury – wycięte z konkretnego bloku, który powstał tylko w jednym miejscu na Ziemi i w tej samej formie nie zostanie już nigdy odtworzony. W poszczególnych partiach materiału naturalna dekoracja z fascynujących, ułożonych koncentrycznie słojów lub biegnących w różnych kierunkach żyłek będzie wyglądać inaczej.

Najbardziej cenione są trzy odmiany kolorystyczne: onyks biały (zarówno żyłkowany, jak i gładki), onyks zielony z brązowymi żyłkami oraz onyks jasnobrązowy z ciemnobrązowymi żyłkami.

Delikatne płyty onyksowe wymagają specjalnego traktowaniaNa ścianach slaby onyksowe pięknie prezentują się w formie większych prostokątów. Mniejsze mogą być potrzebne do dekoracji mebli, np. wykonywania wstawek onyksowych w stołach i innych meblach do salonu.

Jedną z najbardziej niezwykłych właściwości onyksu jest jego przezroczystość – mniejsza lub większa, w zależności od odmiany. Światło padające na płytę z onyksu daje niesamowite ciepłe refleksy i tańczy zaklęte w transparentnej kamiennej powierzchni. Szklista tafla o jedwabistym połysku zyskuje pełną krasę po wypolerowaniu. Niesamowity wygląd onyksu przyczynił się do powstania w różnych kręgach kulturowych wielu wierzeń na temat jego tajemnych mocy. Starożytni Grecy twierdzili, że powstał on z paznokcia Afrodyty i jest boskim niezniszczalnym kamieniem, który wnosi do życia harmonię – równowagę ciała i umysłu.

Płyty z onyksu w nowoczesnym domu

Płyty onyksowe bardzo interesująco prezentują się w kompozycjach z drewnem, szkłem, metalem (zwłaszcza mosiądzem), błyszczącymi tworzywami sztucznymi, a nawet z innymi kamieniami, jak choćby marmurem czy granitem. Wspaniale wyglądają na tle mebli wypoczynkowych oraz dużych dekoracyjnych donic kamiennych z obsadzoną w nich bujną zielenią. Płytami z onyksu można udekorować najkrótszą ścianę w salonie, filar między pokojem dziennym a kuchnią albo przestrzeń między górnymi a dolnymi szafkami kuchennymi.

Do nowoczesnego domu idealnie pasują onyksowe obudowy kominków. Ogromne slaby onyksowe o bogatym wstęgowaniu nadają się do podświetlenia ledowego, które wieczorami nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. W tej formie mogą stać się ozdobą barku. Mniejsze płyty z onyksu wykorzystywane są również do produkcji oryginalnych lamp oraz blatów do stolików kawowych.