Zachęcamy do poznania przykładowych realizacji z zastosowaniem kamieni naturalnych od RR Granity. Wszystkie zostały stworzone przez niezależnych wykonawców. Warto sprawdzić, jak oryginalnie prezentuje się nasz konglomerat kwarcowy Bianchissimo jako blat kuchenny o jednolitej, minimalistycznej strukturze albo płyta marmurowa Crema Marfil na ścianach w stylowej łazience. Mamy nadzieję, że przedstawione realizacje będą stanowić doskonałą inspirację dla wszystkich inwestorów, dla których liczą się światowe trendy w zakresie aranżacji wnętrz, ale również doskonała jakość wykorzystanych materiałów. Przyznajemy, że nasze kamienie naturalne niejednokrotnie znajdują naprawdę nietuzinkowe zastosowanie. Przez jednych traktowane są jako podstawowy element uniwersalnego, wręcz klasycznego wystroju, dla innych tworzą piękne dekoracje. Różnorodny wybór marmurów, granitów czy trawertynów z różnych stron świata pozwala tworzyć wnętrza według najbardziej oryginalnych projektów.
Okładzina kamienna na ścianę to efektowna, a przy tym niezwykle trwała dekoracja wnętrz i elewacji. Idealnie sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i w nowoczesnych aranżacjach, gdzie dominują naturalne materiały wykończeniowe.
Współczesny rynek oferuje wiele rodzajów okładzin kamiennych, które dobiera się, uwzględniając ich właściwości fizyczne oraz walory estetyczne. Cechą charakterystyczną każdego kamienia jest trwałość. Pod względem wytrzymałości nie dorównują mu żadne popularne zamienniki w postaci okładzin dekoracyjnych z gipsu czy betonu imitującego bloki skalne. Pokrycie ścienne z naturalnego kamienia to zawsze bardzo dobry wybór. Pełni swoje funkcje przez wiele lat i wpisuje się w każdy styl aranżacyjny. Jego uniwersalność sprawia, że wygląda atrakcyjnie niezależnie od zmieniającej się mody.
O tym, jaką okładzinę kamienną wybrać na ścianę, decyduje przede wszystkim charakter pomieszczenia. Na kondycję naturalnego kamienia wpływają m.in. takie czynniki jak wilgoć i wysoka temperatura, które są szczególnie uciążliwe w kuchni i łazience. Do wnętrz narażonych na niesprzyjające warunki idealnie nadają się okładziny ścienne z gatunków kamienia o największej wytrzymałości: granitu, marmuru, trawertynu. Ich nasiąkliwość jest znikoma. Mają również bardzo mały współczynnik rozszerzalności cieplnej.
W salonie, sypialni, przedpokoju czy pokoju gościnnym sprawdzi się każdy rodzaj okładziny z kamienia. Taka okładzina utrzymuje się znacznie dłużej niż tapeta czy panel z tworzywa sztucznego. Jest to zdecydowanie najczęściej wybierany materiał wykończeniowy na ścianę z wbudowanym kominkiem, gdzie szyku zadaje przede wszystkim szlachetny marmur. Kamień świetnie wygląda również za wezgłowiem łóżka oraz w bocznej części schodów. W takich miejscach coraz częściej pojawiają się barwne płyty onyxowe, które mają półprzezroczyste bryły i mogą zostać podświetlone.
W przypadku kamienia na ścianie, zwłaszcza w pomieszczeniach bez instalacji sanitarnych, mniej niż nasiąkliwość czy rozszerzalność liczy się stopień ścieralności. Jednak najtrwalsze odmiany kamienia i ten parametr mają bardzo wysoki, dzięki czemu nie grozi im zarysowanie spowodowane np. ostrym narzędziem kuchennym. Jeśli chodzi o twardość, z każdym innym kamieniem bezapelacyjnie wygrywa niezawodny granit. Można go wykorzystać do wszelkich prac wykończeniowych, zarówno w środowisku wilgotnym, jak i zmiennym pod względem temperatur.
Granit jest również najłatwiejszy do utrzymania w czystości. Osad, który powstaje na jego gładkiej i jednolitej strukturze, błyskawicznie można usunąć przy użyciu ścierki i ciepłej wody. Do mycia powierzchni granitowej stosuje się też delikatne detergenty.
Pod względem estetyki wyróżnia się każda okładzina kamienna. Ziarnisty granit czy pokryty drobnymi żyłkami marmur zdecydowanie przewyższają materiały wykończeniowe z tworzyw sztucznych. Każda płyta kamienna jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ powstały na niej wzór to niepodrabialna dekoracja stworzona siłami samej natury.
Okładziny z kamienia naturalnego występują nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz budynków. Wśród kamieni na okładziny zewnętrzne wymienia się przeważnie bazalt, gnejs, granit, a także piaskowiec, łupek czy nawet przyciągający oko marmur, który może stanowić ciekawe przełamanie jednolitej fasady.
Skała na okładzinę ścienną nie musi być zbita, jeżeli zostanie odpowiednio zaizolowana – zarówno od dołu, jak i od góry. Aby zabezpieczyć dekoracyjną elewację przed opadami atmosferycznymi, najlepiej zamontować nad nią zadaszenie, które również doda uroku bryle budynku.
Okładziny ścienne z kamienia są mrozoodporne, dlatego wykonana z nich elewacja potrafi bez szwanku przetrwać wiele lat. Ponadto stanowią doskonałe zabezpieczenie przed wilgocią i powstającym w jej wyniku grzybem. Nie pojawiają się na nich trwałe zabrudzenia ani przebarwienia, a niszczejący z czasem kamień nadaje się do renowacji, po której odzyskuje pierwotny wygląd.
Okładzina kamienna elewacyjna najczęściej trafia na podmurówkę bądź wokół drzwi i okien. Taki akcent dekoracyjny to oryginalny pomysł, który zdradza wysublimowany gust właścicieli domu.
Aby położyć wykładzinę kamienną (zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną), należy rozpocząć pracę od przygotowania podłoża. Ściana musi być sucha i oczyszczona z kurzu, pyłu oraz tłustych plam. Najlepiej odtłuścić ją mydłem malarskim lub koncentratem do zabrudzeń. Następnie trzeba uzupełnić ubytki, by powierzchnia pod okładzinę stała się gładka. Warto też pokryć ścianę emulsją gruntującą, by zmniejszyć jej chłonność i zapobiec nadmiernemu wnikaniu kleju.
Klej do okładziny z kamienia powinien mieć formułę o zwiększonej elastyczności. Natomiast do marmuru i innych kamieni, które wykazują większą nasiąkliwość, warto wykorzystać klej szybkowiążący lub reaktywny z żywic syntetycznych. Aby cieszyć się okładziną ścienną z kamienia jak najdłużej, trzeba też zwrócić uwagę na jakość materiału do spoinowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku elewacji. Tylko najwyższej klasy fuga będzie w stu procentach odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Nie pokruszy się pod wpływem mrozu ani wysuszających promieni słonecznych. Nie pokryje się również przebarwieniami, wykwitami ani zabrudzeniami.
Przed położeniem na ścianę okładziny kamiennej, najlepiej zabezpieczyć każdą płytę środkiem izolującym. Pomoże to utrzymać właściwości fizyczne kamienia w kontakcie z wilgocią. Układanie warto powierzyć fachowcom, którzy bardzo dobrze wiedzą, jak pracować z kamieniem, by wydobyć jego naturalne piękno i przenieść je do domowego wnętrza.